EkonomiHalk Haber'den...

Kuruyemişe de Zam! İşte Oranlar

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Hüsamettin Karaman son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerin kuru yemiş sektörünü de etkilediğini söyledi. Karaman “Kuruyemişlerin genelinde yüzde 30’luk bir fiyat artışı söz konusu” diye konuştu.

Çankaya’daki bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, söz konusu gelişmelerin hasat sezonuna denk geldiğini belirten Karaman, “Hasat zamanı aynı zamanda bizim de alımları gerçekleştirdiğimiz bir dönem. Finans limitlerimizin tam kullanılmaması nedeniyle birçok sanayi kuruluşumuz ürünleri almada zorlanıyor. Bu çiftçiye de yansıyor, alım düştüğü için ürün tarlada kalıyor” dedi.

Karaman, en büyük sıkıntının ay çekirdeğinde oluştuğunu kaydederek, Çin’den ithal edilen ay çekirdeğinin yerli üretimi olumsuz etkilediğini ifade etti.

İthal ceviz ve badem fiyatlarının artan kur oranlarından etkilendiğini anlatan Karaman, bu kapsamda söz konusu ürünlerin fiyatlarında artış yaşandığını söyledi.

Karaman, kuru yemişte genel bir artışın söz konusu olduğunu dile getirerek, “Kuruyemişlerin genelinde yüzde 30’luk bir fiyat artışı söz konusu” diye konuştu.

https://www.halkhaber.org/borsa-istanbulda-ne-oluyor-islemler-durdu/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu