Kaynaklar'dan...

İsveç’te binlerce sağlık emekçisi meydanlara çıktı

isvec-saglik-iscileri

İsveç’in 26 yerleşim biriminde binlerce hemşire ve sağlık çalışanı çalışma koşulları ve hizmet kalitesinin düşmesini protesto etti.

İsveç’in 26 yerleşim biriminde binlerce hemşire ve sağlık çalışanı, ”Ucuzluğa son-Başka bir sağlık sistemi mümkündür” parolasıyla meydanlara çıktı. Sağlık emekçileri sağlık sektöründe özelleştirmeler ve kemer sıkma politikalarının yol açtığı çalışma koşullarının kötüleşmesini ve hizmet kalitesinin düşmesini protesto etti.

İsveç’in farklı yerleşim birimlerinde yaşayan ve daha önce birbirlerini tanımayan Päivi Vilkkavaara, Charlotta Dikman ve Agneta Lenander adlarındaki üç hemşirenin sosyal medyada hemşirelerin çalışma koşullarını ve hastaların yaşamlarını tehlikeye sokan uygulamaları tartışmaya başlamaları, ülke çapında 26 yerleşim biriminde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen gösterilerin yapılmasıyla sonuçlandı.

Üç hemşirenin sosyal medya üzerinden yaptıkları meydanlara çıkma çağrısına sağlık işkolunda örgütlü hemşire, hastabakıcı ve doktorların sendikaları da destek verdi.

Stockholm’un Medborgarplatsen Meydanı’nda yapılan ve binin üzerinde kişinin katıldığı gösteride, ilk olarak sağlık personelinin İsveç halkına yönelik çağrısı okundu.

Yıllardan beri sağlık sistemindeki aksaklıkların giderilmesi için attıkları çığlıkların yetkililer tarafından duymazlıklıktan gelindiği belirtilen çağrıda “Yetti artık, artık bu gidişe son vermemiz gerekiyor ve hastalara insan onuruna yakışır bir sağlık hizmeti gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

Meydanda toplanan sağlıkçılardan bazıları trampet ve düdük çalarak sağlık sisteminde uygulanan kemer sıkma politikaları ve özelleştirmeleri protesto etti.

İsveç’te hastaların hastanelerde yer olmadığı için tedavilerinin yapılamamasını ve yaşamını yitirmelerini kabul edemeyeceklerini belirten hemşire Carin Ohlsson, “Hemşireler ve diğer sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının düzeltilmesi için düdük çaldık. Tasarruf politikaları sonucu bakımı yapılamayan insanların yaşamlarını yitirmelerini protesto etmek için düdük çaldık” şeklinde konuştu.

Sağlık sisteminde yapılan değişikliklerin insanların yaşamlarına mal olduğunu söylemelerinin uydurma değil gerçek olduğunu vurgulayan Ohlsson, “İsveç Devlet Radyosu’nun Kaliber Programı 2013 yılında yapılan 585 şikayeti inceledi ve 35 kişinin hastanelerde yeterli personel bulunmamasından dolayı yaşamını yitirdiğini kamuoyuna açıkladı” dedi.

Hastaları örgütleyen ve haklarını savunan örgütün başkanı Hakan Nyman da, sağlık sisteminde gerçekleştirilen özelleştirmelerden ve tasarruf politikalarından dolayı hasta ve yaşlı bakımının iflas etme noktasına geldiğini söyledi ve yetkililere gidişatı durdurmaları için acil önlemler almaları çağrısında bulundu.

İsveç TT ajansının abonelerine geçtiği haberde, Göteborg, Malmö, Helsingborg ve Uppsala gibi iller başta olmak üzere 26 ilde yapılan gösterilerde binlerce sağlık çalışanının sokak ve meydanlara çıkarak kemer sıkma politikalarını protesto ettikleri belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu