EkonomiHalk Haber'den...

THY Vergi Dairesine 8 Milyar 115 Milyon TL Zarar Bildirdi

Türk Hava Yolları (THY), 2018 operasyonu için geçici vergi beyannamesini Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne sundu. Buna göre THY’nin 2018 yılı ticari bilanço zararı 8 milyar 115 milyon TL. THY’nin 2017 yılına ait geçici vergi beyannamesindeki zararı 2 milyar 869 milyon liraydı.

THY’nin geçici vergi beyannamesine ilişkin genel medya ile uzman medyaya yansıyan haberler arasında bir farklılık gözleniyor. Bu farklılık, hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem gören THY’nin Vergi Usul Kanunu’na göre ayrı, Uluslararası Muhasebe Standartları/Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na göre ayrı bilanço hazırlamasından kaynaklanıyor.

Her iki bilanço arasındaki en büyük fark, uçak finansmanında yaşanıyor. Vergi Usul Kanunu’na göre hazırlanan bilançoda uçak finansmanı 10 yıla bölünürken, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na göre hazırlanan bilançoda uçak finansmanı 25 yıla çıkıyor.

Hal böyle olunca, Vergi Usul Kanunu’na göre hazırlanan bilançoda zarar eden THY, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na göre hazırlanan bilançoda kâr edebiliyor.

Örneğin THY, 2017’de geçici vergi beyannamesinde 2,8 milyar TL zarar açıklamasına rağmen Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’na göre yılı 639 milyon TL kâr ile kapatmıştı. 2018 için ise dokuz aylık dönemde esas faaliyet kârı 1 milyar 149 milyon dolara ulaşmıştı.

https://www.halkhaber.org/sehadetinin-54-yilinda-malcolm-x/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu