Hüseyin Yahya CEVHER

Suriye’mi İsrail’e misilleme yapacak, yoksa İsrail mi Suriye’ye? – Hüseyin Yahya CEVHER

Suriye’mi İsrail’e misilleme yapacak, yoksa İsrail mi Suriye’ye?

3 Mayıs 2013 Cuma günü korsan İsrail’in Suriye toprakları içerisine bir hava saldırısı düzenlediği iddia edildi[1]. Haberin servis edilmesinden sonra saatler geçmesine rağmen Suriye’den resmi bir açıklama gelmedi. Bir çok medya kuruluşu ise İsrail yetkililerinin Suriye’yi vurduklarını açıkladıklarını belirten haberlere yer vermeye devam ediyordu.Çok geçmeden bir çok ciddi haber sitesi haberi doğruymuş gibi vermeye devam etti, en sonunda İsrail ordusu resmi bir açıklama[2] yaparak böyle bir durum yok dedi. Suriye’den zaten hiç ses çıkmadı.

5 Mayıs 2013 Pazar günü ise aldığımız ilk haberlere göre İsrail bu sefer Suriye’yi gerçekten vurmuş[3], Cemreya bilimsel araştırma merkezi 30 Ocak 2013’teki saldırının[4] ardından bir kez daha hedef alınmıştı. İlk görüntüleri[5] hakim bir noktadan çeken Suriye’deki teröristler servis ettiler, daha sonra günün ağarması ile Suriye’ye bağlı haber kaynakları da olayın ayrıntılarını[6] açıklamaya başladı.

Şimdi kritik soru şu Suriye’mi İsrail’e misilleme yapacak, yoksa İsrail mi Suriye’ye?
Ya arkadaş ne diyorsun diyebilirsiniz ama olaya sadece yukarıdaki iki parağraf bağlamında bakarsak sağlıklı bir karar veremeyiz zira korsan İsrail’in kurulduğu günden beri Suriye ile arasının iyi olduğu bir tek günü kim bize gösterebilir?

5 Mayıs 2013 günü yaşanan saldırı olayı yıllardır devam eden savaşın yeni bir sahnesidir. Aynen 30 Ocak 2013’teki saldırının başka bir sahne olduğu gibi.

Tabii ki dünya halkları olarak bizlerin çok sevdiğimiz, değer verdiğimiz Beşşar Esad ağabeyimizden güzel bir çıkış yaparak korsan İsrail mikrobunu dünya yüzeyinden söküp atmasını beklememiz çok doğal ve ben inanıyorum ki şu anda bu çalışma çok güzel bir şekilde yapılmaktadır.

Burada her daim en büyük imtihanımız olan Sabır devreye giriyor. Sabır; aynen mücadele etmeye devam. Sabır; Suriye halkının yanında olmaya devam. Sabır; Korsan İsrail’in tahriklerine kapılmamaya devam.

Bir savaş çıkacaksa, bir çatışma olacaksa biz yani dünya halkları ve dünya halklarının halkçı şerefli liderleri kesinlikle başlatan taraf olmayacağız binyıllardır olmadığımız gibi.

Şimdi devam eden savaşla ilgili bir kaç noktaya değinerek süreci biraz aydınlatalım.

Suriye özellikle 15 Mart 2011’den beri dış güçlerin organizasyonu sonucu çok büyük bir fitne ile karşı karşıyadır. Bugün bizler Suriye’ye ne zaman saldıracaklar diye bekliyorsak demek ki haberleri iyi dinlemiyor, olayları iyi analiz etmiyoruz.
Zira Suriye halkı ve yönetimi tarihte görülmemiş kadar büyük ve çetin bir savaş vermektedirler.
Bunun için yapılan operasyonlarla ilgili görüntülere kısaca bakarsanız olayın büyüklüğünü çok iyi anlarsınız.
Pekala neden İsrail, Suriye’ye misilleme yaptı.
Çünkü;
Lübnan-Suriye sınırındaki stratejik önemi çok yüksek Kuseyr kenti Suriye ordusu tarafından yeniden ele geçirildi.[7] Bu süreçte bir seferde 500 toplamda ise binlerce terörist öldürüldü.[8] Burada öldürülen her teröristi bir İsrail askeri olarak düşünürseniz, İsrail’in neden misilleme yaptığı ortaya çıkacaktır.

Suriye’deki teröristlere İsrail askeri derken onlara iftira atmıyor bizzat kendilerinin gurur duyduğu ünvanlarını kendilerine vermiş oluyoruz. Özgür Suriye Ordusu adlı terör örgütünün bir sözcüsünün İsrail’in Kanal 2 televizyonunda İsrail’e teşekkür ettiğini tüm kamuoyu izlemiştir.[9] İsrail’de Suriye yönetimine karşı savaşan teröristlerin tedavi edildiğini herkes bilmektedir.[10] Yine İsrail malı silahların teröristlerin hizmetinde olduğunu söylemeye bile gerek olmadığını düşünüyorum.[11]

Bu ilişki 5 Mayıs 2013 günü korsan İsrail’in Suriye’ye saldırısı sırasında bölgeyi görüntüleyen teröristlerin yarım-yamalak bağırarak söyledikleri Allahuekber nidalarından belli oluyor. Bunlara zorla öğretilen ve kesinlikle ağızlarına yakışmayan bu nida ve sakal-sarıkları inşAllah tez zamanda yok oluşlarına bir vesile olur.

Sonuç olarak savaş devam ediyor, bu süreçte Suriye’nin korsan İsrail’in işgal ettiği topraklara direk bir saldırı düzenlemesi zor gibi görünüyor. (Oysa içimden o kadar çok istemekteyim ki, inşAllah düzenler) Yakın süreçte özellikle Gazze’ye bir saldırı yapılacağının ve bir kez daha korsan İsrail’in rezil olacağını düşünüyorum zira korsan İsrail’in Suriye’ye büyük çaplı bir savaş başlatmaya kapasitesi yetmez.

Bakalım neler olacak, ama ne olursa hayır olacak, zafer bizim olacak, mustazaflar müstekbirlerden hakkını alacak, halkların yüzü daha çok gülecek. Vesselam.

Dipnotlar:
[1] http://www.islamidavet.com/2013/05/04/korsan-israil-yetkilileri-suriyeyi-resmen-vurduklarini-acikladi/
[2] http://www.islamidavet.com/2013/05/04/israil-savunma-bakanligi-suriyeye-hava-saldirisinin-dogrulanmasini-saskinlikla-karsiladi/
[3] http://www.islamidavet.com/2013/05/05/korsan-israilin-ikinci-sam-saldirisinin-ayrintilari-belli-olmaya-basladi/
[4] http://www.islamidavet.com/2013/01/30/suriye-genelkurmay-baskanligi-isgalci-siyonist-ucaklar-cemreya-bolgesinde-bir-bilim-merkezini-vurdu-suriyenin-cevabi-gecikmeyecek/
[5] http://www.islamidavet.com/2013/05/05/video-korsan-israil-suriyeyi-bombalarken-teroristler-sevinc-cigliklari-atiyor/
[6] http://www.islamidavet.com/2013/05/05/video-korsan-israilin-suriyede-vurdugu-bolgeden-cekilmis-ilk-goruntuler/
[7] http://www.islamidavet.com/2013/04/24/video-suriye-ordusu-stratejik-onemi-buyuk-kuseyr-kentini-tamamen-ele-gecirdi/
[8] http://www.islamidavet.com/2013/04/21/suriye-ordusu-samin-cdeytet-el-fadil-bolgesinde-aralarinda-halid-el-farisinde-bulundugu-toplam-500-teroristi-oldurdu/
[9] http://www.islamidavet.com/2013/05/06/video-suriyedeki-teroristlerin-temsilcisi-israil-televizyonunda-israile-tesekkur-etti/
[10] http://www.islamidavet.com/2013/02/28/korsan-israil-suriyedeki-teroristlere-tedavi-edip-savasa-gonderiyor/
[11] http://www.islamidavet.com/multimedya/suriyede-korsan-israil-uretimi-silahlar-ele-gecirildi/

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bakalım neler olacak, ama ne olursa hayır olacak, zafer bizim olacak, mustazaflar müstekbirlerden hakkını alacak, halkların yüzü daha çok gülecek. Vesselam.

    I agree with you…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu