Halk Haber'den...

SU – Cabir AÇIKSÖZ

su

SU – Cabir AÇIKSÖZ

“Has Mümin su gibidir.” der Resulullah Efendimiz(SAA). Anlatacağını en kısa, en beliğ ve en harika bir tarzda ifade eden Allah Rasülünün üzerinde durulası bir sözüdür bu. Suya benzetiliyorsa Mümin o suya dalınmalıdır işin açıkçası. Su’yu anladığımızda anlayacağız Mümin olmayı ve Mümin kalmayı.
İsterseniz önce bileşenlerine bakalım suyun. Kimya, H2O’dan teşekkül ediyor diyor su için. H2 yani iki Hidrojen atomu. Hidrojenin belirgin vasfı yanıcı olmasıdır. Mümin de.. Yüreği yanıktır Müminin. İki Hidrojen atomu gibi, iki ayrı yangın yanar bağrında. Muhabbetullah(Allah aşkı) ve mehafetullah(Allah korkusu). Bu vesileyle haline huşu, gönlüne haşyet yerleşir. Çifte kavrulmuştur bu sebeple Mümin. Allah Aşkı ve Allah korkusu tüm benliğini ele geçirmiştir. Bu yanıcı vasfı tertemiz eder onu. Müminin, iman ateşinin külhanında her türlü kir, pası yakılmıştır, yok edilmiştir. Hem değil mi ki Mümin temizdir, Su gibi.

Oksijen atomu yakıcıdır. Mü’minde bu yakıcılık iki halde tezahür eder. İlk olarak iyiliği emretmek gelir. Nurunu ihlasından alan bir kandil gibi aydınlatır çevresini Mümin. Ateşiyle ısıtır zulmün, küfrün zemherisinde yüreği, aklı buz tutanları. Gittiği her yerde , her çevrede İslamın ateşini yakar Mümin. Sonra kötülüğü nehyetmek gelir. Batılın türlü türlü karanlıklarını, tutuşan kıyam alevleriyle ezer geçer. Gönlündeki haşyeti, heybete dönüşür burada. Yakar münkeratı, masivayı Mümin, özünden aleme doğru. Yakar zalimi Mümin, yakar küfrü, fitneyi, yakıcılığıyla tertemiz eder her yanı. Hem değil mi ki Mümin temizleyicidir Su gibi.

Su gibi zıtların bileşkesidir Mümin. Kimine rahmet, kimine azap olur. Ve bilmeliyiz ne hidrojen sudur, ne sadece oksijen. Birleşmek gerekir ki Su olsun. Yanmak yetmez Mümine, hem yakmalı ki Mümin olunsun. Yanıp yakmıyorsa, yakıp yanmıyorsa Mümin, başka bir deyişle temiz olup temizlemiyorsa, temizlediğini sanıp kendisi temiz değilse bu su, “Has su” değildir artık.

Ve Su Hayattır. Ağaca, toprağa, tabiata hayattır. Hayata Hayattır Su. Mümindir insanca, uygarca yaşamın tek adresi. Mümindir selametin, barışın, huzurun, mutluluğun garantisi. Mümindir, zalimlerin bağlayan elini kolunu. Mümindir, gittiği yeri yeşerten, arı duru iman ırmaklarıyla. Biteviye şırıl şırıl akan sularıyla. Mümin Hayattır..Hayat İman..Mümin Su ve Su Mümin..

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Canım feda ey Rehber, suyumuz, nefesimiz, herşeyimizsin…Allah aşkıyla yandır bizi,Marifetullaha daldır bizi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu