Kaynaklar'dan...

Nar üreticisi devletten destek bekliyor

nar-ureticisi

Aydın’ın İncirliova İlçesi’nde 10 yıldan beri Hicaz narı üreticiliği yapan çiftçiler, devletten destek bekliyor. Yıllık 300 ton narın üretildiği Hacıaliobası Mahalle Muhtarı Ali Kaykı, üreticinin değil aracıların para kazandığını ileri sürdü.

İncirliova’nın Hacialiobası Mahallesi’nde nar üreticiliği yapan çiftçiler, fiyatların düşmesinden yakındı. 10 yıl önce pamukta yaşanan sıkıntılar nedeniyle nar üretimine başlayan çiftçiler bu kez narın para etmemesi ile ağaçlarını kesme noktasına geldi. Emekli eğitimci 61 yaşındaki Metin Tufan, “Buradaki çiftçiler 10 yıl önce pamuk iyi para ettiği için pamuk ekiyordu. Pamuğun para etmemesi üzerine çiftçiler mısır ekimine yöneldi. Mısırda da yaban domuzlarından dolayı zarar ediyoruz. Biz de çareyi Hicaz narı üretmekte bulduk. Şu an iyi narın kilosu yaklaşık 40-45 kuruş. Çatlak narlar ise bedava gibi 20 kuruşa satılıyor. İşçi yevmiyesi 40 lira. İşin içinden çıkamaz duruma geldik. Devletin diğer ürünlerde olduğu gibi nar üreticisine de destek vermesini istiyoruz. Yoksa buradaki çiftçiler yıllarca emek verip yetiştirdikleri nar ağaçlarını kesmek zorunda kalacak” dedi.

Hacıaliobası Mahalle Muhtarı ve nar üreticisi 45 yaşındaki Ali Kaykı ise “Mahallemizde 10 nar üreticisi var. Bu üreticilerin yaklaşık 150 dekar nar bahçesi bulunuyor. Yıllık 300 ton nar üretiyoruz. Nar, yüzlerce insanın geçim kaynağı. Ağaçta 40 kuruşa alıcı zor bulunan nar, İstanbul’da halde 3, pazarda ise 5 liradan satılıyor. Aydın’daki pazarlarda yine 2 lira 50 kuruştan satılıyor. Üretici değil aracılar para kazanıyor” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu