Kaynaklar'dan...

Geriye kalan 405 madenci, maden ocağına mı gömülecek?

isci-hesabi

Soma’daki iş cinayetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız son olarak ölen madenci sayısını 284 olarak açıkladı.

Soma’daki facianın yaşandığı ilk günden bu yana hükümet madendeki işçilerin sayısına ilişkin net bir rakam vermekten sürekli kaçınmıştı. Bugün ise Taner Yıldız yaptığı açıklamalarla ilk kez bu kadar net konuştu. Bakan yaptığı açıklamada “Gerek sosyal medyada gerek bazı yerlerde çok speküle edildi. Bu rakamı şimdi telaffuz ediyoruz. Yer altında maden ocağında 18’den daha fazla olmamak kaydıyla işçi kardeşlerimizin bulunduğunu görüyoruz” dedi.

Hatırlanacağı üzere Bakan Yıldız olayın olduğu ilk gece , “Olay olduğu sırada 787 işçi kardeşimiz içeride çalışıyordu. Hâlâ içeride olan çok sayıda işçi var” demişti. Madende tek vardiyada da 750’den fazla madenci çalıştığı ise, işçilerin ifadelerinde sık sık dile getirildi.

Aynı açıklamasının başında Yıldız, “Kendisi çıkan ve ilk müdahaleyle çıkarılan 363 kişi tahliye edilmiştir.” ifadelerini kullandı. Madendeki yangının vardiya değişimi saatine denk geldiği biliniyor. Buna göre Yıldız’ın “363 kişi tahliye edildi” derken, olay sırasında çalışan 787 madenciyi mi kastetti, yoksa vardiya değişimi için gelen diğer işçileri mi? Orası muamma.

Şimdi bir hesap yapıp sorumuzu soralım:

Resmi açıklamalara göre 284 canımızı kaybettik.

Madenden çıkarılan yaralı sayısı ise 80 olarak telaffuz ediliyor…

Yıldız son açıklamasında 18 işçinin madende olduğunu belirtti.

Açıklamalara göre; hayatını kaybeden, yaralı olan ve madende olan toplam işçilerin sayısı 382…

Enerji Bakanı Yıldız ise ilk gün 787 maden işçisinin madende olduğu açıklamıştı.

Peki…

Buna göre 405 maden işçisi nerede?..

Henüz madende değilse, hastanede yaralı değilse ve ölü ya da diri ailelere haber verilmediyse, 405 maden işçisi nerede?

Bu soruya iktidar bir an önce cevap vermeli…
Şimdi gelelim bir diğer iddiaya:

Hatırlanacağı üzere Habertürk yazarı sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel’in Soma ile ilgili iddiaları dün çok tartışılmıştı.

Ali Tezel sosyal medyada paylaştığı bilgilerde şunları söylemişti:

“Şu an içinde işçi olan beş galeriden ikisine hiç ulaşılamamış. Ancak yangın sönsün diye içeriye küllü su basılıyor, betonlaşsın diye. Yani, içerdeki yaklaşık 450 işçinin artık çıkarılma şansı kalmadı… haklarında gaiplik kararı verilecek”

Ali Tezel’in iddiaları resmi makamlarca hala yalanlanmadı. Hatta Enerji Bakan’ının yaptığı son açıklamalarla bu iddialar daha da kuvvetlendi.

Geriye kalan 405 madenci, maden ocağına mı gömülecek?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu