Kaynaklar'dan...

En zengin 400 kişi servetine 92 milyar dolar daha koydu

enzenginler

2014’te dünyanın en zengin 400 kişisi servetine 92 milyar dolar daha servet kattı. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma 2014’te servetini en fazla artıran isim oldu. Jack Ma sadece 3 ayda 25 milyar dolar servet yaptı. Gelecek sene Türkiye’nin cari açığının 30 milyar dolar civarında seyredeceği yönünde tahminler Ma’nın 3 ayda kazandığı servetin boyutlarını gösteriyor. Bill Gates ise zirvedeki yerini korudu.

2014 yılında dünyanın en zengin kişileri servetine servet katmaya devam etti. Dünya ekonomik büyümesinin sınırlı ilerlediği ve Rusya krizi gibi önemli ekonomik sarsıntıların yaşandığı yılda dünyanın en zengin 400 kişisi servetine 92 milyar dolar kattı.

Bloomberg’ün araştırmasına göre bu senenin en büyük kazananı ise Alibaba’nın kurucusu Jack Ma oldu. Eylül ayında halka açılan Alibaba ile Jack Ma yılın son 3 ayında 25.1 milyar dolar servet ekleyerek servetini 28.7 milyar dolara çıkardı.

2014’ün diğer kazananları ise Warren Buffet ile Mark Zuckerberg oldu. 2008 küresel krizinden bile etkilenmeden çıkan Berkshire Hathaway’in kurucusu Buffet servetini 13.7 milyar dolar artırdı. Buffet’ın şirketinin 5 sene üst üste rekor karlılığa imza atmasaı bu tabloda etkili oldu.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise servetine 10.6 milyar dolar kattı. Facebook bu sene reklam gelirlerinde büyük sıçrama yaşarken 2012’de gerçekleştirdiği Instagram satın almasının doğru bir karar olduğu da ortaya çıktı.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates 87.6 milyar dolarlık kişisel servetiyle 2014’ü de zirvede kapattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu