Kaynaklar'dan...

Metrekareye 4 adam sığsa 360 bin kişi, birer de kucaklarına alsalar 720 bin kişi, Peki 2 milyon kişi bu alana nasıl sığdı?

Metrekareye 4 adam sığsa 360 bin kişi, birer de kucaklarına alsalar 720 bin kişi, Peki 2 milyon kişi bu alana nasıl sığdı?

miting-yalan

AKP’nin önceki gün yaptığı İstanbul mitingi için parti yöneticileri ve yandaş medya 1,5-2 milyon civarında rakamlar verdiler. Oysa, miting alanının ve mitingin fotoğrafları birlikte değerlendirildiğinde, AKP’nin Yenikapı’da 300 binden fazla bir kalabalık toplayamadığı açıkça görülüyor.

Dün Vatan, Akşam, Star, Yeni Şafak, Yeni Akit, Sabah ve Takvim gazeteleri AKP’nin İstanbul Yenikapı’daki mitingini manşetlerinden verdi. Gazeteler Yenikapı’da Türkiye tarihinin en kalabalık mitinginin yapıldığını iddia etti. Mitingi canlı yayınlayan kanallar da bu gazeteler gibi 1,5-2 milyon civarında insanın mitingde olduğunu belirtmişti.

Bu çarpıtılmış rakamlar, Yenikapı miting ve fuar alanının 673 bin metrekarelik bir genişliği olduğu bilgisine dayanıyor. Denizin üstünün doldurulduğu bu alan gerçekten de 673 bin metrekarelik bir genişlikte ancak AKP’nin mitingi, bu alanın tamamını doldurmaktan oldukça uzak.

Mitingi canlı yayınlayan kanalların Erdoğan’ın konuşma yaptığı sıradaki görüntüleri ile Google Earth programını kullanarak yaptığımız karşılaştırmalı çalışma, miting alanının yaklaşık 87 bin 605 metrekarelik bir bölümünün kullanıldığını gösteriyor. Bu bölümde, daha önce bu konuda çalışmalar yapan Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden Doç. Dr. Taylan Cemgil, Doç. Dr. Erkcan Özcan ve Siyaset Bilimi’nden Doç. Dr. Koray Çalışkan’ın verilerine dayanılarak, metrekare başına 2 ya da 3 kişiye denk gelen bir yoğunluk olduğu varsayılabilir. Akademisyenler, en yoğun mitinglerde metrekare başına 4, tenha alanlarda ise 1 kişi üzerinden katılım hesabı yapıyorlar.

Fotoğraflardan, miting alanı dışında da bir insan yoğunluğu olduğu ve bu bölümün de yaklaşık 35 bin metrekarelik bir alan olduğu görülüyor; ancak bu alandaki yoğunluk metrekare başına en fazla 1 kişi civarında.

Bu iki veri yan yana konduğunda, AKP’nin Yenikapı’da topladığı insan sayısı, en çok 297 bin 815 ile 210 bin 210 arasında bir rakama denk geliyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. TAYYİP ERDOĞAN YANDAŞLARININ HESABI ŞAŞIRMAMAK LAZIM.
    PARALARI DAHA İYİ HESAPLIYORLAR .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu