EkonomiYerli Üretim

Elimizde Pirinç Varken Yunanistan’dan İthal Ettik

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, fındıktan sonra çeltikte de TMO’nun alım için geç kaldığını belirterek, “TMO, biz de pirinç varken, Yunanistan’dan pirinç ithal etti, kendi ürünümüz gibi sattı” dedi
Samsun Terme İlçesi Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Türkiye’de çeltik üreticilerinin çeltiğini almak yerine Yunanistan’dan pirinç ithal ettiğini söyledi.

Oda Başkanı Ergün, “Biz TMO’nun hasat sonrası fındık ve çeltik alımı yapmasını beklerken, her iki ürünümüzde de alım için geç kalındı. TMO, 1 Kasım itibariyle fındık alımına başlarken, çeltik alımına ise daha yeni başladı. Bu mahsullerimizin hasadı biteli 2 aylık bir süre oldu. Bu süre zarfında TMO Yunanistan’dan pirinç ithal edip kendi ürünümüz gibi satıyor” dedi.
Çeltik üreticisinin artan maliyetler nedeniyle zor günler yaşadığını söyleyen Ergün, “Hasattan sonra açıklanması gereken fiyatların gecikmeli açıklanması üreticiyi zor durumda bırakmıştır. Pirinci ithal etmeye başlamışken yakında ihraç ettiğimiz fındığı da ithal etmeye başlarsak hiç şaşırmam” diyerek hükümetin fındık ve pirinç politikasını eleştirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu