Kaynaklar'dan...

Bir Halat Üç İşçi İki Ölüm!

olu-isci

İzmir’de Çimsetaş isimli fabrikada yaşanan ve iki işçinin yaşamını yitirmesine neden olan iş cinayetinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

İşçilerin anlatımına göre fabrikanın farin ünitesinde görevli üretim elemanları evli ve 3 çocuk babası 41 yaşındaki Okan Şen ile 33 yaşındaki Engin Dülger ve Mustafa Köseoğlu, temizlik için beton silosunun içine sokuldu. İşçilerin silo içinde güvenliğini sağlamak üzere sadece üst kısımdan halat uzatıldı. 3 işçi de yalnızca bir kişinin girebileceği, silonun alt kısmındaki kapaktan içeri girdikten kısa süre sonra, yan duvarlarda yapışık halde bulunan çimentonun ham maddesi olan ve un kıvamındaki farin bir anda işçilerin üzerine döküldü. İşçiler dakikalarca havasız kaldı. Köseoğlu ise üst kısımdan uzatılan halata tutunarak farinin altında kalmaktan son anda kurtuldu.

Diğer işçiler sağlık ekiplerine haber verirken, mesai arkadaşlarını kurtarmak için çalışma başlattı. Toz halindeki farin adlı madde boşaltıldıktan sonra, Şen, Dülger ve Köseoğlu silonun içinden çıkartıldı. Yaklaşık 20 yıllık personel olan Şen ile 8 yıllık personel olan Dülger’in kalplerinin durduğunu belirleyen sağlık ekipleri kalp masajıyla iki işçiyi hayata döndürdü. Üç işçi ambulanslarla Ege Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı. Babaları da aynı yerden emekli olan ve aynı vardiyada çalışan Şen ile Dülger, tüm müdahalelere rağmen yaşamlarını yitirdi.
Fabrika iş güvenliği uzmanının; siloda temizlik yapılmasının riskli olduğunu belirterek durdurulmasını istediği, ama bu talebin patron ve fabrika yetkilileri tarafından dikkate alınmadığı ortaya çıkmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu