Kaynaklar'dan...

Yırca muhtarı canlı yayında ağladı: Zeytinler boğazınızdan nasıl geçecek?

Yırca muhtarı canlı yayında ağladı: Zeytinler boğazınızdan nasıl geçecek?
yirca-muhtari-MustafaAkin

Kolin Grubu’nun termik santral projesi için Soma’nın Yırca köyünde bu sabah 6 bin zeytin ağacını katletmesinin ardından köy muhtarı Mustafa Akın, canlı yayında ağladı.

Akın, “O zeytin, o zeytinyağı dile gelir de ‘Beni niye kestin, beni niye kestin’… Nasıl boğazınızdan geçecek o zeytinler, o yağı nasıl yiyeceksiniz. O zeytin boğazınıza durmayacak mı?” derken gözyaşlarını tutamadı.

CNN Türk’teki canlı yayında konuşan Akın yaşananları anlatırken çarpıcı bir bilgi de aktardı. Akın’a göre termik santral projesi 1 kilometre öteye taşınsaydı bu zeytinliklerinin yok olmayacağını belirtti. Akın, “Bu santralin yeri sadece bir kilometre kuzeye kaldırılsaydı, bu zeytin ağaçlarından bir tanesi bile kesilmeyecekti” dedi.

Son sözleri sorulması üzerine Akın ağlamaya başlayarak şunları söyledi: “O zeytin, o zeytinyağı dile gelir de ‘Beni niye kestin, beni niye kestin’… Nasıl boğazınızdan geçecek o zeytinler, o yağı nasıl yiyeceksiniz. O zeytin boğazınıza durmayacak mı?” dedi.

Akın, Yırca’da köylülerin topraklarının hala tarım arazisi olduğunu belirterek, zeytinliklerle ilgili son düzenlemelere göre arazinin korunması gerektiğini söyledi.

Akın, “Zeytinlikler ortadan kaldırıldı ama burası hala bir tarım arazisidir. Hala bir zeytin yasası, toprak koruma kanunu var. Biz onlara güveniyoruz. Bizim arkamızda kimse yok. köylü direnebildiği kadar burada direnecek.”

Yırca muhtarı, Tarım Bakanı Mehdi Eker’in iddiasının aksine, Yırca’nın da bulunduğu ovada 365 gün tarım yapılabildiğini söyledi. “Fındık, çay ve kestane hariç her şey yetişir burada. Bir tarladan üç farklı hasat aldığımız olur” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu