Kaynaklar'dan...

Yerel seçim hileleri yuh artık dedirtti!

secim-oy

Yerel seçimlerde, sandık başında çok sayıda hile ve usulsüzlük iddiası nedeniyle sayısız tutanak tutuldu

Yerel seçimlere, çok sayıda hile ve usulsüzlük karıştırıldığı iddia edildi. Gün boyu bazı internet siteleri ve twitter hesaplarından Türkiye’nin dört bir yanından gelen ihbar ve şikayetler paylaşıldı; sandık görevlileri tarafından hazırlanan tutanakların fotoğrafları yayımlandı. Seçim işlemleri sürerken, çok sayıda ilçede Ak Parti mührü basılı toplu oy pusulalarının ele geçirildiği, tercih mühürlerinin çalındığı öne sürüldü. Geçici vatandaşlık belgesi ile Suriyeli sığınmacılara da oy kullandırıldığı iddia edildi.

Büyük bir çekişmenin yaşandığı yerel seçimlerde çok sayıda usulsüzlük yapıldığı öne sürüldü. Dün henüz sandıklar açılmadan, çok sayıda internet sitesi ve twitter üzerinden tüm Türkiye’den gelen bildirimler paylaşıldı. Seçimlerde vatandaşlar henüz oylarını kullanırken yapıldığı iddia edilen hilelerden bazıları şöyle:

– Bitlis Tatvan’da, Gaziantep’te, İstanbul Sultanbeyli’de, Pendik’te, Mardin Midyat’ta, Antakya’da Ak Parti’ye “evet” mührünün basılı olduğu toplu oy pusulaları ele geçirildi. İstanbul Avcılar Süleyman Nazif Lisesi’nin arşivinde söz konusu oy pusulalarından 627 adet bulundu.
– İstanbul Kartal’da Şeyh Şamil İlkokulu’nda bir poşet Ak Parti’ye evet mührü basılmış oy bulundu. Fotoğrafları yayımlandı.
– Ankara Keçiören Rauf Denktaş Anadolu Lisesi’nde Ak Partili bir kadının oy kullanmaya gelenlere hazır basılmış oy pusulaları dağıttığı tespit edildi.
– Bitlis Tatvan’da ve Erzurum Yakutiye’de sandıklarda zarf ve oy pusulalarının, sandık kurulu başkanları tarafından evde mühürlenip getirildiği tespit edildi. Tutanak tutuldu.
– Bitlis Tatvan’da, İzmir Konak’ta ve Ankara Batıkent’te birden fazla sandıkta oy kullanmak isteyen vatandaşlar yakalandı. Tutanakları tutuldu. Bursa Orhangazi’de bir kişinin 5 kez oy kullandığı belirlendi.
– Ankara Altındağ’da bazı seçmenler, kendi yerlerine oy kullanıldığını ve imza atıldığını gördü. Oylarını kullanamadı.
– Ankara Batıkent’te, oy veren bazı vatandaşların, gösterilen adreslerde oturmadıkları anlaşıldı. Yeni yapılan ya da inşaat halindeki binalarda kayıtlı seçmenlerin oy kullandığı tespit edildi.
– İstanbul Okmeydanı’nda Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle Ak Parti’li seçmenlerin taşındığı görüldü.
– İstanbul Şişli’de, Isparta’da bazı sandıklarda belediye başkanlığı seçimi için pusula verilmediği tespit edildi. Tutanak tutuldu; oylama durduruldu.
– İstanbul’da ve Ankara’da, çok sayıda sandığın mühürsüz olduğu belirlendi.
– İstanbul Esenyurt ve Fatih’te, İzmit Kuruçeşme’de tercih mühürleri çalındı.
– Antalya Meydankavağı mahallesinde sandık görevlileri, bazı seçmenlerden kullandıkları oyun bulunduğu zarfın üzerine de mühür basmalarını istedi.
– Urfa Bozova’da vatandaşlara açık oy kullandırıldı.
– Ankara’da, Mersin’de, İzmit’te geçici vatandaşlık belgesi ile bazı Suriyeliler oy kullandı.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bu adamlar seçim sonuçlarını mendil e istek şarkı yazar gibi belirledikleri halde neden böyle işlere kalkışıyorlar?

    1. Seçim sonuçlarının mendile istek şarkı gibi yazılması tezi bana ait olduğundan cevap vermeyi uygun gördüm. İşin gerçeği bunların seçimiyle ilgili herhangi bir olumlu/olumsuz haberi gündeme getirmek istemiyordum fakat ilerleyen zamanlarda lazım olur düşüncesiyle arşivde bulunması açısından ekledim. Cevaba gelince; danışıklı dövüşün muhalif tarafının ötmesi için de çeşitli argümanlara ihtiyaç olduğundan bu tarz hile-hurda işleri ile suni gündemlerini 3-5 gün sürdürmeyi hedefliyor olabilirler. Ayrıca bozuk düzende sağlam çark olmaz düsturu gereği bunların adil, düzgün, temiz bir seçim yapması elbette beklenemez, buna delil olması açısından da haber önemlidir. Genel olarak medya gücüyle halkı yönlendiriyorlar fakat her ihtimale karşı işi şansa bırakmak istemiyor olabilirler. Aklıma gelenlar şimdilik bunlar, sizin de düşüncelerinizi alabiliriz.Vesselam.

      1. Suni gündem oluşturmak için yapılıyor olabilirler demişsiniz. Bizler de bu haberleri yayınlayarak bunların suni gündem oluşturmalarına yardımcı olmuş olmuyor muyuz? Arşiv olarak ta çok güzel bir kaynak olduğunuzu dile getirmek istiyorum öncelikle ama bence böyle bir haberin arşivlenmesine de gerek yok aslında. Allahtan ki halkımız bütün gerçeklerin farkında. danışıklı dövüşle gündemi oyalamaya ve gerçeklerin gün yüzüne çıkmasını her ne kadar engellemeye de çalışsalar siz ve sizin gibi kaynaklar var olduğu sürece halkımız her zaman doğruyu öğrenebilecektir. Vesselam…

        1. Olumlu görüşleriniz için teşekkürler. Bizler sonuçta bu sistemle ilgili her türlü içeriğimizle aslında gündemlerine bir katkı yapmış oluyoruz, temennimiz olumsuz bir katkı yaparak halkı uyandırmayı başarabilmemizdir. “halkımız bütün gerçeklerin farkında” demişsiniz ama halkımız tam olarak bütün gerçeklerin farkında değil. Zaten o yüzden Halk Haber ve benzeri internet siteleri sanal alemde yayın yaparak bazı soruları halkın zihinlerinde oluşturmayı hedeflemektedir. Bu haberin sitemizde yer alması konusunda ise kurulduğumuz gün verdiğimiz sözün arkasında durarak halktan gelen yoğun tepkiler sonucunda bazı içeriklerimizi kaldırıyoruz, onun haricinde şu anda eklenen içeriklerimizin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Görüşleriniz için tekrar teşekkür ederiz. Vesselam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu