Kaynaklar'dan...

“Türkiye’nin ısrarına rağmen” Gülen okullarının kurulmasına izin vermeyen tek ülke

timthumb

 

İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Başkonsolosu Hüseyin Kasımi, İran’ın bölgede, Türkiye’nin ısrarına rağmen Gülen okullarının kurulmasına izin vermeyen tek ülke olduğunu açıkladı.

Hüseyin Kasimi, Erzurum’un yeni valisi Seyfettin Azizoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmede, Türk halkı ve hükümetinin darbe girişimi karşısındaki başarısından dolayı tebriklerini ileterek şu açıklamada bulundu:

Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımız darbeyi kınayan ilk yetkililerdi. İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanımız mevkidaşları ile yaptıkları görüşmede Türk halkı ve hükümetinin yanında olduklarını belirttiler.

İran Türkiye’nin tüm ısrarlarına rağmen Gülen okullarının kurulmasına izin vermeyen bölgedeki tek ülkedir.

Görüşmede ayrıca; İran’ın Tebriz-Baxegan-Erzurum ikinci demiryolu konusu, 30 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşmak amacıyla sınır sorunlarının çözümü, sanayi ve serbest bölgelerde yatırımın artması, ticari alanda alışverişin artması, kültürel işbirliklerinin artırılması, Türkiye’deki İranlı nakliyat şoförleri ve şirketlerin sorunları, İranlı turistlere gittikleri bölgelerde ve alışveriş esnasında daha iyi muamele gösterilmesi konuları konuşuldu.

Öte yandan; Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu da İran’ın Erzurum Başkonsolosu Hüseyin Kasımi’ye iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için gösterdiği çabadan dolayı teşekkür ederek, iki ülkenin her zaman zor günlerde birbirinin destekçisi olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu