Kaynaklar'dan...

Türkiye’nin desteklediği Iraklı hain Esil Nuceyfi, ‘Federal Sünnistan’ planını açıkladı

EsilNuceyfi

Türkiye’nin desteklediği Iraklı hain Esil Nuceyfi, ‘Federal Sünnistan’ planını açıkladı.

Türkiye’nin desteklediği Musul’un eski Valisi Esil Nuceyfi, Irak için öngördüğü Sünni federatif bölgenin özelliklerini açıkladı.

Facebook’taki kişisel hesabı üzerinden açıklamada bulunan Esil Nuceyfi, merkezi Musul olan Neyneva ilinin Kürdistan Bölgesi gibi bir federal bölgeye dönüştürülmesini istedi.

Eski Musul Valisi Esil Nuceyfi, Neyneva için önerdiği federal bölgenin Irak’ın 6 ya da 8 ilini daha kapsadığını belirtti ve merkeziyetçilikten uzaklaşılarak bu bölgeye bağlanacak illere yetkiler verileceğini söyledi.

Kurulmasını önerdiği federal bölgenin ekonomik alanlarda ve güvenlik konularında Kürdistan Bölgesi ve diğer illerle seçkin ilişkilere sahip olacağını belirten Esil Nuceyfi Neyneva’da yaşayan tüm kesimlerin kendisini yönetebileceğini ve bu bölgenin özelliklerini koruyabileceğini söyledi.

Önerdiği Neyneva federal bölgesinin “birleşik federal Irak” ülkesinin bir parçası olarak kalacağını ve ulusal egemenlik alanında Irak merkezi hükümetine bağlı olacağını belirten Nuceyfi, bu federal bölgenin kurulması için atılacak tüm adımların anayasa çerçevesinde olacağını ifade etti.

Esil Nuceyfi, Musul’u IŞİD’e teslim ettikten sonra Kürdistan Bölgesi’ne kaçmış bir süre sonra da Musul valiliği görevinden alınmıştı.

Türkiye’nin Irak’taki en yakın müttefiklerinden biri olan Esil Nuceyfi, 2011 yılından itibaren Irak’ın Sünni illerinde tıpkı Kürdistan Bölgesi gibi bir federal bölge kurulması için çalışıyor.

Irak anayasası illerin kendi arasında birleşerek federal bölge kararı almasına ve referandum yoluyla federal bölgeye dönüşmesine imkan vermesine rağmen Iraklı Sünniler, federal bölge kurma konusunda kendi aralarında uzlaşmaya varabilmiş değil.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkiye Barzani’yi de Federal Kürdistan kurulsun için destekliyor. Bu da AKP rejiminin BOP hedefleri uğruna komşu ülkelerde istikrarsızlıklar ve bölünmelere çalıştığının açık göstergesi. Evet, komşu ülkeleri viran eden ve ülkemiz için de aynı sonu planlayan hainler maalesef ülkemizde hüküm sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu