Kaynaklar'dan...

Türkiye’nin 33 milyarderi var, 29’u İstanbul’da yaşıyor

zengin

2015 Küresel Zenginler Listesi açıklandı. Geliri 1 milyar doların üstündeki insanların sayısının ilk kez 2 bini aştığını gösteren listeye göre, Türkiye 33 milyardere ev sahipliği yapıyor.

Çinli araştırma şirketi Hurun tarafından hazırlanan listeye göre dünyanın en zengin insanı Microsoft’un kurucusu Bill Gates.

85 milyar dolar servete sahip Gates’i 83 milyar dolarlık servetiyle Meksikalı işadamı Carlos Slim takip ediyor. Üçüncü sıradaysa Amerikalı yatırımcı Warren Buffett var. Buffett’in kişisel servetinin 76 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Ünlü İspanyol hazır giyim firması Zara’nın sahibi Amancio Ortega, listenin dördüncü sırasında.

Listedeki en genç isimlerden biri sosyal paylaşım platformu Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg. 33 yaşındaki Zuckerberg, 44 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin yedinci ismi.

Ancak listenin en genç ismleri Snapchat’in kurucuları 24 yaşındaki Evan Spiegel ve 26 yaşındaki Bobby Murphy. İkilinin kişisel servetlerinin toplamı 3 milyar dolar.

En fazla milyardere ev sahipliği yapan ülke Amerika Birleşik Devletleri. ABD’yi Çin, Hindistan, Rusya ve Britanya takip ediyor; Türkiye’yse 13’üncü sırada. Listeye göre, Türkiye’deki 33 milyarderden 29’u İstanbul’da yaşıyor.

Listede, bir önceki yılla karşılaştırıldığında 649 kişi gelirini arttırdığı, 869 kişininse servetinin azaldığı görülüyor. 2014 yılında listede yer alan 95 isimse bu yıl liste dışında kaldı. Bunların büyük bölümü rublede yaşanan düşüşün de etkisiyle Ruslar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu