Kaynaklar'dan...

2,5 aylık bebeğin açlıktan öldüğü bir ülkede yaşadığınızın farkında mısınız?

2,5 aylık bebeğin açlıktan öldüğü bir ülkede yaşadığınızın farkında mısınız?

iki-bucuk-aylik-bebek

Haberin tarihi: 18 Ocak 2011

Samsun’un Tekkeköy İlçesi’nde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 2.5 aylık bebek hayatını kaybetti. Doktorlar bebeğin beslenme yetersizliğinden öldüğünü söyledi.

Necla (25) ve Murat B. (26) çiftinin 2.5 aylık bebekleri Kübra rahatsızlandı ve dün Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırıldı. Sürekli ağlayan bebeği muayene eden doktorlar, yaptıkları tüm müdahaleye rağmen Kübra’yı kurtaramadı. Yapılan ilk belirlemelere göre bebeğin beslenme yetersizliğinden öldüğü tespit edildi.

İşsiz baba Murat B. ile anne Necla B. gözyaşlarına boğuldu. Kübra B.’nin cenazesi otopsi yapılmak üzere Gazi Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Burada yapılan otopside beslenme yetersizliğinden öldüğü belirlenen Kübra bebeğin ölüm nedeni Trabzon Adli Tıp Kurumu’nda yapılacak incelemenin adından kesinleşecek.

Samsun’da kaldırıldığı hastanede beslenme yetersizliği nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edilen 2.5 aylık Kübra B.’nin annesi 25 yaşındaki Necla B. eşinin işsiz olduğunu, dilenerek yaşamaya çalıştıkları söyledi. Necla B., ekmek parası bile bulmakta zorluk çektiklerini belirterek, “2.5 yıl önce 5.5 yaşındayken kızım Kumru’yu kaybettim. Şimdi Kübra açlıktan öldü. Bebeğim açlıktan, parasızlıktan öldü. 2 çocuğum daha var. Onlar da aç. Ekmek almaya paramız yok” dedi. Çoğu zaman komşularının verdiği yemekle karınlarını doyurmaya çalıştıklarını da söyleyen anne Necla B. “Mecburum dilenmesem tencerem kaynamıyor. Çocuklarım ne yiyecek? Dilenerek aldığım parayla tencere mi kaynatayım, çocuklarıma bez mi alayım, ölen kızıma mama mı alayım?” diyerek gözyaşlarını tutamadı. Daha önce gittiği doktorların bile kendisine yardım ettiğini, onların verdikleri mama ile kızını beslediğini ama kurtaramadıklarını da anlatan Necla B., ”Sütüm yok. Çayla insanın sütü olur mu? İki günden beri tenceremde yemek yok. Komşularım bir tabak yemek getirecek de çocuklarım yiyecek” diyerek yaşadıkları acı hayatı anlatmaya çalıştı.

Eşinin anlattıklarını çaresizlik içerisinde dinleyen ve kendisinin de 2008 yılında üzerine vinç düşmesi sonucu sağ ayağının bilekten aşağısının koptuğunu söyleyen 26 yaşındaki Murat B. da “Bu yüzden çalışamıyorum. Çalışamadığım için evime ekmek getiremiyorum. Kızımın ölme sebebi açlık. Durumumuzun ne olduğu belli. Yardım bekliyoruz. İki tane daha çocuğum var. Bakamıyorum, muhtacım. Elimden bir şey gelmiyor” diye konuştu. Murat B. bu sözlerinin ardından da gözyaşlarına hakim olamadı. Gözü yaşlı baba, evdeki boş buzdolabını da göstererek yardım istedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu