Kaynaklar'dan...

TSK, Peşmerge’ye ileri silah eğitimi verecek

pesmergeye-ozel-egitim-tskdan

Iraklı Kürt Bakanı Mawlud Bawa Murad Türk askeri uzmanlarının peşmerge’ye “ileri silah” eğitimini vereceğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Iraklı Kürt Özerk Bölgesine yaptığı ziyareti değerlendiren Iraklı Kürt Bakanı Mawlud Bawa Murad, Türk askeri uzmanlarının peşmerge’ye “ileri silah” eğitimini vereceğini söyledi.

Parlamento işlerinden sorumlu olan Bakan Muradd, Rudaw’ya verdiği demeçte Başbakan Davutoğlu’nun Cuma günü bölgeye yaptığı ziyaret sırasında Erbil yakınlarındaki peşmerge eğitim kampını da ziyaret ederek Türkiye’nin Kürt güçlerine “güvenlik desteği taahhüdünde bulunduğunu” belirtti.

Kürt Bakan, “Türk Başbakanı, eğitim kampını ziyaret ederek ‘Peşmerge güçlerine, onlara sağladığımız silahlar konusunda eğitim verecek uzmanlarımız var’ mesajını vermek istedi” dedi.

Bu arada Murad’a göre, Başbakan Davutoğlu, Bağdat’a ziyaret sırasında Iraklı liderlere “Kürt Bölgesinin Irak anayasası tarafından tanındığını ve Ankara’nın bölge ile ilişkilerini sürdüreceğini net bir biçimde ifade etmişti”.

Rudaw da haberinde peşmerge’nin son iki ay Batılı müttefiklerinden askeri ekipmanı ve modern silahları aldığını, Almanya ve İngiltere’nin de şimdiden peşmergeyi, tank savar silahları kullanımı ve bomba imha konusunda eğitmekte olduğunu yazıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu