Kaynaklar'dan...

Soma’da yüzlerce işçiyi katleden firma Amasya’da yeni bir santral kuracak

katiller

Soma’da yüzlerce işçinin can verdiği madeni işleten Soma Holding AŞ. Amasya’da yeni bir santral için bir ön lisans hakkı aldı.

EPDK yaptığı incelemeler sonucu Amasya’da Gürmin Enerji Madencilik firmasıyla yeniden madenciliğe başlamak isteyen Soma AŞ’ye ön lisans verdi.

Soma AŞ, faciadan yaklaşık bir yıl önce Yeni Çeltek Maden İşletmesi’nden 15 Mayıs 2013 tarihinde rödovans karşılığı söz konusu termik santral sahasını almıştı. Şirket, facianın hemen ardından haziran ayında ise madencilik faaliyetlerini Amasya’ya taşımak isteyerek santral için EPDK’ya başvuruda bulunmuştu.

Haziran’da başlatılan lisans inceleme süreci sadece altı ay sürdü, üstelik Soma’daki maden faciasında Soma Holding’in sorumluluklarının boyutu henüz yargı süreciyle belirlenmiş de değil.

TEİAŞ’ın da olumlu görüş verdiği bu başvurunun kabul edilmesiyle, 18 Aralık 2017’ye kadar bölgede maden kurma hakkı bulunacak.

Ön lisans hakkıyla Soma AŞ. 2017 yılına kadar imar planının onaylanması, ön proje onayı, bağlantı ve sistem kullanma anlaşmaları için başvurularını tamamlayacak. Soma AŞ, ÇED olumlu kararı ve yapı ruhsatını alınmasının ardından üretim için lisans başvuru yapabilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu