Kaynaklar'dan...

Soma’da 2800 madenci işten çıkarıldı

issiz-madenciler

Soma’da yüzlerce madencinin yaşamını yitirdiği ocağı işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin Eynez ve Atabacası ocaklarından toplam 2 bin 800 madenci işten çıkarıldı.

İşçiler dün akşam saatlerinde cep telefonlarına şirketten gelen mesajla sarsıldı. İşlerine son verildiğini öğrenen madenciler, uzun bir süre kararın doğruluğunu teyit etmeye çalıştı. Madenciler gerçeği öğrendikten sonra ise kaymakamlık önünde bekleyişe geçti.

Kış ortasında bu kararın, kendilerini üzdüğünü söyleyen Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, “Ocaklar üretime geçemedi. Bu sorunun acilen çözümlenmesi lazım. İşçilerin, çoğu maddi olarak zor durumda. Bu durumdan herkes, olumsuz etkilenecek, esnaf diğer kesimler, halk da tedirgin” dedi.

Kapalı ocakların gerekli tedbirler alınarak usulüne uygun bir şekilde üretime sokulması gerektiğini söyleyen Atçı, “Ama bu firmayla ama başka firmayla. Yüksek bir rakamın işten çıkartılması mağduriyete sebep oldu. Soma’da halkın olumsuz etkilenmesi gibi bir sonuç doğurdu” diye konuştu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise şöyle konuştu: “İşçileri ölümle açlık arasında tercih yapmaya zorluyorlar. Bu madenlerin güvenliğini sağlamayan hükümet yedi ayı boşa harcadı. İşçilere önce ‘öl’ dendi. Sonra da ‘açlıktan öl’ deniyor.”

Özel’e göre üçüncü bir yol var: “Gerekli düzenlemeler yapılıp, hemen ardından kaza olan şirketin anlaşmasının iptal edip, bütün işçiler, kamu işçisi olarak işe alınıp güvenli şekilde eskiden olduğu gibi TKİ’nin işçi olarak güvenli çalışmaları, sağlanmalı.”

Maden İş Sendikası 1 no’lu şube müteşebbis heyeti ve üst kurul delegeleri de işçi kıyımına seyirci kalan 3 nolu şube yönetimini eleştirdi.

Açıklamada, “Şube yönetimi bu günlerde 301 şehidimizin olduğu Eynez ocağında işten atılan yaklaşık 2 bin işçi arkadaşımız için ne yapacak? Kendi işyerinde işten atılan arkadaşlarının hakkını savunamayan pasif yöneticileri de siz işçi arkadaşların takdirine bırakıyoruz” denildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu