Kaynaklar'dan...

Ormanlar bir kez daha talana açılıyor

kuzeyormanlari34557565_0
Orman ve Su İşleri Bakanlığı yeni bir yönetmelik çıkararak son yıllarda yok edilen orman alanlarının “yeterli olmadığını” gösterdi. Ülkenin bütün ormanları sermayenin ‘insafına’ terk edildi. Amaç mahkeme kararlarını etkisizleştirmek.

Ormanlık alanlarda “ulaşım, savunma ve güvenlik, haberleşme, eğitim tesisleriyle yeraltı doğalgaz depolanmasına ilişkin tesislere” izin verilebilecek.
Orman Kanunu’nun 16. Maddesinin Uygulama Yönetmeliği ile Orman Kanunu’nun 17/3 ve 18. Maddelerinin Uygulama Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Neler yapılacak?
Yönetmeliğe göre ormanlara yapılabilecek tesislerden bazıları şöyle: Ormanlık alanlarda kamu yararı ve zaruret bulunması hâlinde yol, liman geri hizmet alanı, havaalanı, demiryolu, teleferik hattı, tünel gibi ulaşım tesisleri; patlayıcı madde emniyet alanı, yer altında yapılacak patlayıcı madde deposu, savunma ve güvenlik tesisleri; enerji nakil hattı, trafo binası, enerji üretim santralleri, ölçüm ve gözlem istasyonları gibi enerji tesisleri; elektronik haberleşme sistemlerine ait baz istasyonları, fiber optik kablo gibi haberleşme tesisleri; su arama, jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama, su kuyusu, su isale hattı, su deposu gibi su tesisleri; atık su tesisleri; petrol ve doğalgaz boru hattı; alt yapı tesisleri; katı atık aktarma istasyonu, katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisleri; ruhsata dayalı petrol ve doğalgaz arama, işletilme ve yeraltı doğalgaz depolanmasına ilişkin tesisler; ilk, orta ve lise ve dini eğitim tesisi gibi eğitim tesisleri.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu