Hüseyin Yahya CEVHER

Ne Milli Eğitimi, Gençleri Eritim… – Hüseyin Yahya CEVHER

gencleri-eritim

Ne Milli Eğitimi, Gençleri Eritim… – Hüseyin Yahya CEVHER

Milli Eğitim Bakanlığı veya daha doğru bir ifadeyle Gençleri Eritim Bakanlığı son bir skandala daha imza atarak beni çileden çıkardı. Okullarda devletin ÜCRETSİZ olarak verdiği kitaplar haricindeki kaynakların kullanılması yasaklandı. Amaç yardımcı kaynak kitap alamayan velileri zor duruma sokmamak.

Bunlara ağza alınmayacak sözler söylemek gerekir ama bizim terbiyemiz müsaade etmez.

Şimdi ÜCRETSİZ kitap dağıtıyoruz ayağına tek tip kitabı kabul ettirdiniz, Meteksan vb. yandaş kurumlara bunları bastırarak çok büyük peşkeşler çektiniz, her sene içerikten çaldınız, erittiniz, bitirdiniz.

İşte bu sizin eritim sürecinize engel olmaya çalışan bir grup kahraman öğretmen gençleri sizin her sene sistemini değiştirdiğiniz sınavlara hazırlayabilmek için kaynak kitap almalarını istedi. Zaten dershaneye gidenlere kitapları veriliyor, asıl ihtiyaç sahipleri dershaneye gidemeyenler. Şimdide buna engel oldunuz. Olun, İnşAllah bu halkında bir tahammül sınırı vardır, bu gariban yalın ayaklılar da elbet bir gün söz hakkı isteyeceklerdir.

Şimdi zaten okul diye bir kurum kalmadı, tamamen oyun-eğlence-fuhuş yuvası haline getirdiniz. Bir de üstüne üstlük sınavlarla milleti daha iyi okullara seçiyoruz diyerek milleti dershaneler yönlendirdiniz, imkanı olan dershaneye gönderdi, imkanı olmayan da yardımcı kitaplarla çocuğuna bir çalışma ortamı oluşturmaya çalıştı.

Ben burada yardımcı kitapları savunur gibi bir pozisyona düşmeyeyim. Devlet devlet olsa verdiği ders kitabının içeriği adam gibi olur, okuyan anlar soru sorulduğu zaman öğrenciler cevap verebilir ama kitaplar tamamen öğretmeme ve kafa karıştırma ekseninde düzenlendiği için mecburen sınavlarda sorulacak sorulara çalışmak için başka kitap lazım.

Kitabın kar amacıyla basılıp satılmasına karşıyım. Kitap ortak kültürel bir üründür. O yüzden masrafları karşılayıp yazara yeni eserleri için uygun bir geçinme payı kaldıktan sonrası fazladır. Örneğin bir kitabın maliyeti 5 TL ise bu 40 TL’ye satılmamalıdır. Ama geldiğimiz noktada özellikle malum çevrelerin kontrolünde dershane ve yayın evlerinin ürettiği materyaller maliyetinin 10 katına satılıyor. Nereden biliyorsun hemşehrim diyenlere küçük bir örnekle ispat yapalım.

Anafen 8.Sınıf Tüm Dersler Konu Anlatım isimli kitabın liste fiyatı 40 TL, indirimli olarak 30 TL’ye satılıyor. Tabii herkesin indirimli temin edip edemeyeceği ayrı bir tartışma konusu. Gelelim maliyete. 704 sayfa olan kitap 352 yapraktır. Metrekaresi 60 gr olan kağıttan basılan kitap yaklaşık 23 metrekare kağıtla yani 1380 gram kağıtla basılıyor. Hadi biz abarttık 2 kg kağıt gitsin. Kilosu 2 TL’den 4 TL kağıt maliyeti. Her türlü ek maliyetiyle dizgi, kapak, ciltleme, reklam, dağıtım bu kitabın maliyeti 10 TL’yi geçmez. Ve inanın bu kitap en az yüz binlerce basıldığından maliyetin daha düşük olmak ihtimali bile var.

Şimdi van minut diyerek artistlik yapan hemen kapı önüne çıkıncada tepkim moderatöreydi diye kıvıran akabinde uzatılan mikrofona yahudi milletini çok seviyorum, anti-semitizm’e karşıyım diyen bir zihniyetten halkımıza faydalı bir hareket beklemek mümkün değil. O yüzde her köşe başını kendi adamlarına vermişler, her biri halkın kanını, malını, canını ayrı ayrı hortumluyor. Arada da işte böyle tepkim moderatöreydi türü havalarla suni gündem oluşturuyor. Ayıp ya!

Bir öğrencinin ciddi manada sınavlara hazırlanması için mevcut şartlarda bir yılda en az 300 TL kitap, fotokopi, kaynak masrafı olacaktır. Asgari ücretle çalışan bir baba için bu miktar çok astronomiktir. Bu MEB-GEB direk yardımcı kaynak yok diyeceğine aynen daha önceden yaptıkları gibi bir peşkeş operasyonu ile bedava kaynak dağıtabilir hem yandaşlarına da bir sömürü noktası daha çıkar. Herkese bir tablet diye uydurmasyon kampanya yapılacağına, öğretmeni olmayan okullara öğretmen, kömürü olmayan okullara kömür, pislikten geçilmeyen okullara hademe, öğrencilere test dağıtmak isteyen öğretmene fotokopi imkanı, kitap okutmak isteyen öğretmene bütçe verilsin. Sonra tekrar görüşelim.
Vesselam.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. TÜRKİYE’DE HABER YAPTIRAMIYORUM!..

  LÜTFEN FACEBOOK’TAN GÖNDERMEYİNİZ.

  HABERİMİ KULLANACAKSANIZ, FOTOĞRAFLAR İÇİN MAİL GÖNDERİNİZ!

  [email protected],[email protected]

  ERDEMLİ VE ONURLU DURUŞLARIYLA KALEMLERİNİ SATMAYAN GAZETECİLERİN VE HABERCİLERİN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM!..

  HABERİMİ KAMUOYUNA DUYURACAK KADAR YÜREKLİ MİSİNİZ?

  LÜTFEN HÜR VE BAĞIMSIZ HABER YAPACAK, ERDEMLİ VE ONURLU BASIN MENSUPLARI YAZIMI DİKKATE ALSIN!..

  YARGITAY SKANDALINI KAMUOYUNA DUYURMAMA DESTEK OLUR MUSUNUZ?

  YARGITAY SKANDALINI KAMUOYUNA DUYURABİLECEK KADAR YÜREKLİ MİSİNİZ?

  YARGITAY 11. (ON BİRİNCİ) HUKUK DAİRESİNİN SKANDAL BİLİRKİŞİ RAPORUNU ONAMASINI İHBAR EDİYORUM!

  Ulusal basın hiçbir devirde bu kadar köleleşmemiştir.

  Kimsenin yapmaya cesaret edemediği bir haberi yapabilir misiniz?

  Sesimi kamuoyuna duyuracak erdemli,onurlu gazeteciler ve haberciler arıyorum!..
  Haberimi kamuoyuna duyuracak kadar hür, bağımsız, yürekli misiniz? Bu özellikleri taşıyorum diyorsanız, özel haberim için geçerli mail gönderiniz!..
  Saygılarımla.

  HASAN SANCAK
  ALAÇAMLI HALK ŞAİRİ
  REKLÂM YAZARI
  (EĞİTİMCİ-GAZETECİ)
  05062730465 (Öğretmen Hattı)
  [email protected]
  Yeni Cami Mah. Bafra Cad.4.Sok No 11
  55800-ALAÇAM-SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu