Kaynaklar'dan...

Kars’ın 40 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan barajda su bitti

kars-bayburt-baraji

Kars’ın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılamak için Selim ilçesinde yaptırılan Bayburt Barajı’nda 1 yıllık su kaldığı belirtildi.

Son 15 gündür her gün yağmur yağmasına rağmen 78 bin nüfuslu Kars’ı zor günlerin beklediğini ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Ferit Yenice, halkın, içme suyunu tasarruflu kullanması çağrısında bulundu.

Zaman’ın haberine göre, 1995 yılında Bozkuş Deresi üzerine yaptırılan Bayburt Barajı, 2011 yılında hizmete girdi. Kars’ın su ihtiyacını karşılaması için yaptırılan barajdan kent merkezine 28 kilometrelik isale hattı çekilerek saniyede 300 litre su getirildi. Belediye, suyu arıtarak kent halkına vermeye başladı. Barajda depolanan su ile Selim ovasında 52 bin 370 dekar arazinin sulanması ve Kars’ın 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyunun karşılanacağı bildirildi. Ancak son yıllarda karın az yağması, yağmurun istenilen seviyede olmaması nedeniyle Bayburt barajında depolanan su miktarı hızla düştü. Bu yıl su miktarının yüzde 70 oranında çekilmesi, belediye yetkililerini endişelendirdi. Belediye Başkan Yardımcısı Ferit Yenice, içme suyu arıtma tesisi sorumlusu Kader Simay Erdağ ile birlikte baraja giderek incelemelerde bulundu. Türkiye genelindeki kuraklığın Kars’ı da etkilediğini belirten Yenice şunları aktardı: “DSİ Genel Müdürlüğü’nden aldığımız verilere göre barajda 9 milyon metreküp su kalmış. Bu da bizim 1 yıllık içme suyumuzu karşılayacak. Belediye olarak diğer su kaynaklarını hızla devreye sokmak için çalışmalar başlattık.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu