Kaynaklar'dan...

Karaman’daki maden ocağı yetkilisi: Mahsur kalan işçiler için umudumuz yok

karaman-maden

Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu köyü yakınlarında, Has Şekerler Madencilik’e ait kömür ocağını su basması sonucu meydana gelen göçükte yaklaşık 20 işçi mahsur kaldı. Ocak yetkilisi mahsur kalan işçilerin kurtulması için umut olmadığını söyledi.

Göçüğün öğle saatlerinde, sabah vardiyasına giren işçilerin çalıştığı sırada yaşandığı belirtildi. 16 kişilik kurtarma ekibinin yanı sıra AFAD ekipleri de işçileri kurtarmak için ocağa hareket etti.

Karaman Valisi Murat Koca, olayın yer altında biriken suyun galeriyi işgal etmesi nedeniyle olduğunu belirtip, “İçeride 40 arkadaşımız vardı. Şu an 20 arkadaş mahsur” dedi. İşçilerle henüz irtibat kurulamadığı belirtildi.

Maden ocağı yetkilisi Şahin Uyar, CNN Türk’e bağlanarak, “Olay esnasında içeride 26 kişi vardı. Sekizi kaçıp kurtuldu. Ocakta şu anda yaklaşık 50 metre su var. Olayın ardından üç saat geçti, içeride kalan arkadaşlarımız için umudumuz yok denebilir” dedi.

Madendeki su baskınını ‘kaçınılmaz‘ olarak tanımlayan Uyar, “Siz yolda giderken ne zaman trafik kazası yapacağınızı tahmin edebiliyor musunuz? Bu da öyle bir şey” dedi.

Uyar, madende daha önce benzer bir kazanın yaşanmadığını belirterek, “Torba yasa öncesinde maden ocağını bir aylığına kapatmıştık. Ardından işçilerle konuşup anlaştık ve ocak yeniden açıldı” diye konuştu.

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş’ın ise tek söyleyebildiği “Şu an su çekme işlemleri başlatıldı. Allah’tan ümit kesilmez” oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve CHP heyeti de Karaman’a gidiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu