Kaynaklar'dan...

İşçiler Yatağan termik santralini işgal etti

yatagan-iscileri

Muğla’nın Milas İlçesi’ndeki Yeniköy ve Kemerköy ile Yatağan Termik Santrali ile her iki ilçedeki kömür işletmeleri enerji ve maden işçileri tarafından işgal edildi. Buraların özelleştirilmesine karşı çıkan işçiler, işyerlerinin girişinde dozerlerle barikat kurup, yöneticiler dahil hiç kimsenin girişine izin vermedi. Ankara’da ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde toplanan işçilere polis saldırdı.

Yatağan Maden-İş Sendikası İşyeri Baştemsilcisi Cihan Orhan, özelleştirmeye karşı başlattıkları eylemlerini sürdürdüklerini söyledi. Ankara’daki eylemlerinin devam ettiğini, bugün ise işyerlerinde eylem başlattıklarını belirtti. Orhan, direnişlerini sonuna kadar devam edeceğini belirterek, “Şu an iş bırakma eylemini gerçekleştiriyoruz. İçeriye giriş çıkışları engelledik. Ocaklarda da çalışmıyoruz. Yatağan ve Yeniköy Termik Santralleri’nde bugün hiç üretim yapılmadı” dedi.

Yeniköy Termik Santrali’nde çalışan oğluna destek için Nevşehir’den gelen 60 yaşındaki Nazande Şahinoğlu, “Çocuğumu çok zor şartlarda, yetim büyüttüm. Çektiklerimi Allah’tan başka hiç kimse bilmez. Başbakanımız bu işçilerin ve ailelerinin sesini duysun. Şimdiye kadar kendilerine attığım oylar haram olsun. İki yetimimi, devletten bir kuruş para almadan, çocuk bakarak, yaşlı, hasta bakarak büyüttüm. Kızım, üniversiteyi bitirdi öğretmen oldu, 10 yıldır atanamıyor. Halen daha evde ders çalışıyor. Oğlum zar zor burada iş buldu. Çok şükür, dedik. Şimdi ise elinden ekmeğini alıyorlar” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu