Kaynaklar'dan...

Yeni Şafak’a SEKA kıyağı

yeni-safaka-seka-kiyagi

Türkiye’nin en büyük kağıt üretim tesisi iken 2003 yılında, 1.1 milyon dolar karşılığında AKP’ye verdiği açık destekle tanınan Yeni Şafak Gazetesi’nin sahibi Albayrak Grubuna satılan Balıkesir’deki SEKA fabrikası ile ilgili yaşanan kıyağın boyutları Maliye Bakanı’nın itirafı ile netleşti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Albayraklar’ın borcunun 794 bin dolarlık son büyük bölümünü tam 9 yıl sonra 2012’te yatırdığını, hiçbir taksitin ödenmediği bu süre boyunca mahkemeden verilen özelleştirilmenin iptali kararının ise yapılan son yasa değişikliği sayesinde uygulanmadığını bildirdi.

Bünyesinde 185 lojman bulunan, 1 milyon 800 bin metrekare arazi üzerine kurulu olan SEKA fabrikasının aradan geçen 10 yıla yakın sürede özelleştirme parasının ödenip ödenmediği hep tartışıldı. Ancak CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelttiği önergeye Maliye Bakanı’nın verdiği yanıtla bu konu netleşti.

Şimşek, Albayrak Grubu’nun yaptığı ödemeyle ilgili, “SEKA Balıkesir İşletmesinin toplamı 1.1 milyon dolar olan satış bedeli vade farklarıyla birlikte 220 bin doları 2003’te, 240 bin dolarlık kısmı 2004’te, 794 bin dolarlık kısmı 2012’de ödenmiştir” dedi.

Albayraklar’ın büyük ödeme için tam 8 yıl boyunca beklediği ve bu süre içerisinde mahkemece özelleştirme kararı iptal edilmesine karşın AKP hükümetinin 10 mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6300 sayılı Kanuna dayanarak tesisisin iade kararını ortadan kaldırdığı itiraf edildi. Bakan Şimşek, Danıştay’ın da onayladığı satışla ilgili iptal kararının uygulanmama gerekçesini de, “Fiili imkânsızlık nedeniyle geriye ve ileriye yönelik bir işlem tesis edilmemesi ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca bu yönde yapılmış olan iş ve işlemlerin devam ettirilerek sonuçlandırılmasına karar verilmiştir” diye açıkladı.

Oran’ın, iptal kararı uygulanarak işletmenin neden daha fazla bir bedelle satılmadığı sorusu ise yanıtsız kaldı.

Kıyağın 10 yıla yayılan süreci böyle işledi

Balıkesir SEKA fabrikasıyla ilgili 10 yıllık kıyak sürecinin işleyişi şu şekilde gerçekleşti:

-Albayrak Turizm tarafından alınan işletmenin Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayı ile devir sözleşmesi 10.6.2003 tarihinde imzalandı.

-287 personelin sözleşmesi Albayrak Turizm tarafından fesh edildi.

-Selüloz-İş Sendikası, Bursa 2. İdare Mahkemesi’ne ihalenin iptali istemiyle açtığı davayı 15.10.2003 tarihinde kazandı.

– İptal kararı ancak bir yıl sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu’na ve Albayraklara tebliğ edilebildi.

-Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin 2003 tarihinde yürütmeyi durdurma ve iptal kararı, Bölge İdare Mahkemesi 2003’te Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun iptal kararına itarızını reddetti. Danıştay 13. Dairesi 2004, 2005 ve 2006 yıllarında satış işleminin iptaline dönük kararlar verdi.

-İptal kararının yerine getirilmesi için işletmenin Albayrak’lardan alınarak Sümer Holding’e geri iade edilmesi amacıyla Bigadiç Asliye Hukuk mahkemesi ve Balıkesir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 11.2.2005 tarihinde iki ayrı dava açıldı.

-Bu davalardan tam 7 yıl sonra AKP hükümeti 26.4.2013 tarihinde çıkardığı 6300 sayılı Kanunla, özelleştirme konusunda yargı kararlarının uygulanıp uygulanmaması yetkisini Bakanlar Kurulu’na verdi.

– 22 Ağustos 2012 tarihinde Albayraklar gecikme faiziyle birlikte toplam 794 bin 318 doları ödeyerek son taksiti 9 yıl sonra yatırmış oldu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu