Kaynaklar'dan...

Hayatını kaybeden bir kişinin korneaları izinsiz alınabilecek

korneaSağlık Bakanlığı, organ bağışının artırılmasında önemli bir adım olacak düzenleme getirmeye hazırlanıyor. TBMM gündemindeki tasarı yasalaşırsa hayatını kaybeden bir kişinin korneaları, aksine beyanı olduğu kanıtlanmadıkça ailesinin izni olmadan da alınabilecek.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun bugün açıkladığı, organ bağışının artırılması için hayata geçirilmesi planlanan düzenlemeyle ilgili bilgi verdi.

Yeni düzenlemenin sadece kornea bağışıyla ilgili olacağını vurgulayan Şencan, halen vefat eden bir kişinin aksine beyanı yoksa kornealarının ailesinin izni olmadan da alınabildiğini söyledi.

Ancak, “beyan”ın subjektif bir kelime olduğunu, bu beyanın nasıl yapıldığının önem taşıdığını belirten Şencan, TBMM’de gündemindeki “Torba Yasa”da, bununla ilgili de bir hüküm bulunduğunu bildirdi.

Bu düzenlemede “beyan” için belge veya ispat şartı getirildiğini kaydeden Şencan, “Tasarı yasalaşırsa, kişinin aksine beyanı olduğunu gösteren bir belge olmadıkça ya da bu beyanı ispat edilmedikçe ailesinin izni olmadan da korneası alınabilecek” diye konuştu.

Bu kuralın kornea dışındaki organlar için geçerli olmayacağını bildiren Şencan, şu bilgileri aktardı: “Avrupa’da bazı ülkelerde kişinin aksine beyanı yoksa öldükten sonra organları alınabilir şeklinde düzenlemeler var ancak yine de sistem bu şekilde işlemiyor. Avrupa’da bile uygulanamayan bu sistemi Türkiye’ye getirmeyi çok makul bulmuyoruz. Biz kişinin vasiyetini veya aile onayını organ bağışı için şart koşuyoruz.”

“Yeni organ bağışı formlarının vasiyet şeklinde düzenlenmesiyle bu uygulamanın hayata geçirilip geçirilemediği” sorulan Şencan, şunları kaydetti: “Bizim organ bağışı formlarımız iki şahidin huzurunda vasiyet şeklinde düzenleniyor, kişinin imzası da bulunuyor. Ayrıca aileye de kişinin bu kararı bildiriliyor. Ama yine de bize iletilen hukuki görüş, bunların tam bir vasiyet şeklinde olmadığı yönünde. Biz hukuken buna hakkımız olsa da ailenin rızasının olmasını istiyoruz. Çünkü organ bağışı bir gönül meselesidir. Gönül rızası olmadan kanunla kuralla organ toplanamaz.”

Şencan, organ bağışı formlarının vasiyet şeklinde düzenlenmesinin sonuçlarının hemen alınmasının beklenmediğini, bunun sonuçlarının belirli bir süreç sonunda alınabileceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu