Kaynaklar'dan...

Erdoğan iki ayrı gün miting yapacak çünkü…

erdogan-iki-ayri-gun-miting-yapacak-cunku

Başbakan Erdoğan için belediye otobüsleri ve insanlara verilen paralar sayesinde oluşturulan yapay kalabalıklarla düzenlenen mitingler Almanya’da alay konusu oldu.

Muhafazakar Die Welt gazetesinin yayımladığı “Erdoğan saldırgan parolalarıyla taraftarlarını kışkırtıyor” başlıklı yazıda şöyle denildi:

“İki gün boyunca, Cuma ve Cumartesi (öğleye dek) günleri, sükunet gibi bir şey yaşandı ülkede. Zira; protestolar başlamadan çok daha önce Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanlığı AB katılım sürecini canlandırma amacıyla “İstanbul Konferansı”nı planlamıştı. O konferans şimdi gerçekleşti. AB temsilcileri ülkeye geldi, özellikle de Avrupa Komisyonu Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan sorumlu Üyesi Štefan Füle… Böyle olunca arka planda polisin fazla şiddet kullanmaması gerekiyordu.”

Boris Kálnoky imzalı yazı şöyle devam etti:

“Ama Füle yine de göstere göstere gezi direnişçilerini ziyaret etti. Ve konferanstaki konuşmasında kullanılan şiddetten dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı iyice bir fırçaladı. Erdoğan direnişçileri daha önce “terörist” ve “çapulcu” olarak adlandırmıştı. Füle direnişçileri savunarak onları “barışsever vatandaş” ve protestoları ise “ifade özgürlüğü için hak talebi” olarak adlandırdı.”

Die Welt gazetesi, Başbakan Erdoğan’ın taraftarlarını kışkırtarak ortamın daha fazla gerilmesine neden olduğuna yer verdi ve 16 ve 17 Haziran’da biri Ankara diğeri ise İstanbul olmak üzere arka arkaya hükümet taraftarı iki miting düzenleneceğini bildirdi. Ankara ve İstanbul’daki mitinglerin aynı günde değil de ayrı ayrı günlerde yapılmasını gazete şöyle yorumladı:

“Mitingler aynı anda olmayacak, çünkü yeteri kadar kitle toplayamayacağından korkan Erdoğan, taraftarlarını bir yerden diğer yere transfer etmek zorunda kalacak. Mitingden önce Taksim meydanı dağıtılacak mı, belli değil. Ama belli olan bir şey var, o da bu Pazar günü Taksim meydanının hükümetin istifasını isteyen yüz binlerce insan tarafınca tıklım tıklım doldurulmuş olmasıydı.”

Kaynak: Atilla Coşkun, Odatv.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu