Kaynaklar'dan...

Deli Dumrul asker kaçaklarına uygulayacağı tarifeyi açıkladı

Askerlik süresinin kısalmasının ardından, asker kaynağı için gözler, asker kaçaklarına çevrildi. Milli Savunma Bakanlığı, yoklama kaçaklarına ve bakayalara uygulanacak cezaları internet sitesinden duyurdu. Bakanlığın açıklamasında, 4 Aralık 2012 tarihinde, kaçaklarının yakalanması için Enmniyet Genel Müdürlüğü ile protokol yapıldığı hatırlatıldı. Emniyet ve Jandarma tarafından arama işlemlerinin 2 aydır sürdürüldüğünün belirtildiği açıklamada, asker kaçaklarına, yakalanmak yerine teslim olmaları önerildi.

Bakanlığın verdiği bilgiye göre, kendisi gelip teslim olan sker kaçaklarına düşük para cezası verilecek. Bakanlığın açıklamasında, para cezasının uygulanmasına ilişkin şöyle denildi:

“Örnek olarak, 2013 yılında 1 yıla kadar yoklama kaçağı kalan ve işlemlerini kendiliğinden ya da yakalanarak gelerek tamamlatan yükümlüye 118 lira para cezası verilirken bu miktar, 2 yıla kadar yoklama kaçağı kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 593 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 2 bin 376 lira olarak, 5 yıla kadar yoklama kaçağı kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 3 bin 268 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 8 bin 320 lira olarak uygulanacak.”

Milli Savunma Bakanlığı, bakaya durumunda olanlara uygulanacak cezayı da açıkladı. Açıklamada şu bilgiler verildi:

“Aynı şekilde 1 yıla kadar bakaya kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 593 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 2 bin 376 lira idari para cezası verilirken, 2 yıla kadar bakaya kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 890 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 3 bin 564 lira para cezası, 5 yıla kadar bakaya kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 4 bin 456 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 10 bin 696 lira idari para cezası verilecek.”

Açıklamada, 1 yıldan fazla yoklama kaçağı veya bakaya suçlarından kesinleşmiş idari para cezası bulunanlardan yine bu suçları işleyenlerin mehkemeye verileceği de vurgulandı.

İŞTE CEZALAR

fiyat-tablosu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu