Kaynaklar'dan...

Büyükçekmece Belediyesi, zararlı bahanesiyle birçok ağacı kesti

osurukagaci_ic
Büyükçekmece Belediyesi, ‘Osuruk ağacı olarak bilinen aylantus ağaçları hızla yayılıyordu’ diyerek Albatros Korusu’nda ağaçları kestiğini açıkladı. Koruluğa daha önce imara açılmak istenmiş ama halkın tepkisi sonucu bu engellenmişti.

Birgün’den Olgu Kundakçı’nın haberine göre, İstanbul ’un Büyükçekmece sahilinde bulunan Albatros Korusu’nda ağaç katliamı yaşandı. Daha önce otel projeleriyle gündeme gelen Büyükçekmece Belediyesi’ne ait koruluk alanda onlarca yıllık ağaçların kesilmesi mahalle sakinlerinde endişe yarattı. Yaklaşık 30 dönümlük olan koru alanı, Belediye tarafından ticaret, konut ve turizm alanı ilan edilerek imara açılmış; en son geçen ağustos ayında satılmak istenen arazinin satışı, Büyükçekmece sakinlerinin tepkisiyle engellenmişti.

‘Betonlaştıracaklar’
Albatros Korusu’nun bulunduğu Atatürk Mahallesi muhtarı Alkış Barış, “Onlarca yıllık ağaçlar ve genç çınar ağaçlarını kökünden kestiler, iz bırakmamak için arabalara yükleyip götürdüler. Albatros Korusu eskiden uluslararası ün yapmış bir kamp yeriydi. Yıllarca atıl bırakıldı. Korunun bir otel inşaatı veya herhangi bir betonarme yapıyla yok edilmesini istemiyoruz, halka açık bir park yeri olarak kalmasını istiyoruz” dedi. Albatros Korusu’nun bitişiğinde bulunan Büyükçekmece Jimnastik Kulübü üyeleri de kesime tepki gösterdi.

‘Osuruk ağacı tehlikesi’
Büyükçekmece Belediyesi Basın Danışmanlığı önce Albatros Korusu’nda ağaçların kesilmeyip budandığını savundu. Büyükçekmece Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Çağlayan Gürsel ise kestikleri ağaçların halk arasında ‘osuruk ağacı’ olarak bilinen aylantus ağaçları olduğunu ve bu ağaçların bölge güvenliğini tehdit ettiğini söyledi. Gürsel, “İstilacı olan bu ağaçların temizlenmesi için altı tane büyük, altı tane küçük ağaç kestik. Kent içindeki yerleşimlerde bu tür ağaçların olmaması gerekiyor. Orada şu an bir tane ağaç olsa iki sene sonra orası orman olacak şekilde kaplanıyor. Bu sefer kriminal bölgeler oluşuyor. Bu ağaçlar ileride tehlike yaratır. Burası görünüşte koruluk ama fonksiyonel olarak koruluk değil. O yüzden bu ağaçlardan bölgeyi arındırmak istedik” dedi. Gürsel, birçok ağacı sahil kesimine taşıdıklarını söyledi.

Ne olmuştu?
Büyükçekmece Belediyesi’nin mülkiyetinde olan arazi otel projeleriyle gündeme gelmişti. Belediye tarafından ticaret, konut ve turizm alanı olarak imar değişikliğine gidilen arazi geçen ağustos ayında 48 milyon TL muhammen bedelle satılmak istenmiş, Büyükçekmece halkının eylemler yaparak koru alanının satılmasına tepki göstermesi üzerine ihale alıcı çıkmadığı gerekçesiyle iptal edilmişti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu