Kaynaklar'dan...

Ataması yapılmayan öğretmenler kadro istedi

ogretmenler

Ataması yapılmayan öğretmenler, 2002 yılında 60 bin olan ataması yapılmayan öğretmen sayısının 12 yılda 300 binin üzerine çıktığını belirterek, tüm öğretmenlerin kadrolu ve güvenceli biçimde istihdam edilmesini istedi.

Ataması yapılmayan öğretmenler, güvenceli ve kadrolu çalışma talebiyle Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Kadrolu ve güvenceli atama istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Öğretmenler işsiz atama istiyoruz”, “Köleliği değil onurlu mesleğimizi istiyoruz” sloganları atıldı. Ataması yapılmayan öğretmenler adına açıklamayı yapan Berat Ertaş, Türkiye’de eğitim fakültesi mezunu atanamayan binlerce öğretmen olduğunu söyledi. 2002 yılında 60 bin olan ataması yapılmayan öğretmen sayısının 12 yılda 300 binin üzerine çıktığını belirten Ertaş, ortaya çıkan rakamın kamu emekçileri alanında işsizlik ordusunun yaratıldığını gözler önüne serdiğini söyledi.

AKP Hükümetinin ataması yapılmayan öğretmen sorununu yok saydığını, seçim süreçlerinde ise kendileri üzerinden demagoji yaptığını söyleyen Ertaş, ataması yapılmayan binlerce öğretmene ücretli, sözleşmeli köleliğin dayatıldığını vurguladı. Ertaş, “Kurtarıcı rolüne soyunan AKP milyonların gözlerinin içine baka baka yalan söylüyor. Bizimle alay ediyor. Bu duruma daha fazla sessiz kalamayız. Sessiz kaldıkça umutsuzluk artıyor” diye belirtti.

Ertaş, ücretli öğretmenliğin ve esnek çalışma koşullarının ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyerek, ataması yapılmayan tüm öğretmenlerin kadrolu ve güvenceli biçimde istihdam edilmesini istedi.

Açıklamanın ardından ataması yapılmayan öğretmenler için imza standı açıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu