Kaynaklar'dan...

Açlık grevindeki madencilerden haber alınamıyor

madenciler

Zonguldak’ta işçi temsilcisi Ömer Kaplan, maaşlarını alamadıkları için açlık grevine giden 28 madencinin durumunun iyi olmadığını söyledi

Maaşlarını alamadıkları için açlık grevi yapan Zonguldak’taki maden işçileri, maden ağzını göçerterek dışarı ile irtibatını kesti. Dün 16.00’dan itibaren madencilerden haber alınamıyor. 85 kişiyle başlayan grev sağlık nedenleriyle 28 işçiyle devam ediyor.

Zonguldak’ın Kilimli İlçesinde bulunan “Balçınlar Özel Maden Ocağında” kömür çıkaran ve “Paralel Yapı” operasyonları kapsamında kayyum atanan DEKA Madencilik’te çalışan işçiler, 4 aydır maaş alamadıklarından dolayı 16 Mayıs günü Zonguldak meydanında paralarını almak için eyleme başlamış, bir binanın yedinci katına çıkarak seslerini duyurmak istemiş, 18 Mayıs’tan itibarende kendilerine maden ocağına kilitleyip açlık grevine başlamışlardı.

Kayyum atanan 245 madenci yaklaşık 4 aydır maaş alamıyor.

Hürriyet’ten Serkan Ocak’ın haberine göre; madencilerin temsilcisi Ömer Kaplan, yaşananları şöyle özetledi: “9 gündür madendeyiz. Dün gece hastalandığım için beni yukarı çıkardılar. Hastaneye gittim sonra emniyette ifade verdim. Bugüne kadar da rahatsızlanan arkadaşları yukarı çıkardık. Şu anda 28 kişi içeride var. Bugün CHP’li vekillerden sonra arkadaşlar madenin ağzında göçük oluşturdu. Bu konu konuşuluyordu ancak yapılıp yapılamayacağı net değildi. Şu anda madencilerin olduğu yere ulaşamıyorum. Ocaktaki işçiler madenin ağzına barikat kurar gibi, kontrollü bir göçük yaptı. Dışarıdan içeriye girilmiyor. Ama içeriden dışarıya da çıkış yok. Saat 16.00’dan bu yana içeriden haber alamıyoruz. Kendilerini ölüme terk ettiler…”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu