Kaynaklar'dan...

Yeni yasalarla gariban fırıncıların işleri mi engellenecek?

ekmek

Gıda Bakanlığı yeni bir çalışma başlattı. Fırın sayısına sınır, ekmek satışına özel ruhsat gündemde… Hedef, sözde ekmekte merdiven altı ve ruhsatsız üretim ve satış noktalarını engellemek ama gerçekte gariban fırıncıların işleri engellenmek isteniyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in, “Ekmek 61 kuruş olmalı” sözlerinin ardından fiyat tartışması alevlendi. Bakan Çelik, “1.25 liralık ekmekte zammın izaha ihtiyacı var” derken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı fırıncıların maliyetini yükselten fırın sayısındaki artış ile satılmayan ekmekler konusunu da masaya yatırıyor.

Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre, sektör fırın sayısının 15 bin kişiye 1 fırın düşecek şekilde sınırlandırılmasını önerirken, bakanlık bu öneriyi de incelemeye aldı. Ekmekte merdiven altı ve ruhsatsız çok sayıda üretim ve satış noktası olduğuna dikkat çekilirken, ruhsatı olmayan yerlerin ekmek satışı yapmasının önlenmesi de gündemde. Halen tekel ürünlerinde olduğu gibi ekmek satış ruhsatı sisteminin başlaması da seçenekler arasında. En büyük şikâyet konularından biri bakkaldan kuruyemişçiye, büfeden tüpçüye kadar hemen her yerde ekmek satışı yapılması.

Yetkililer, geçmişte de ekmek satışının ruhsatla yapıldığına dikkat çekti. Bakanlık, çok fazla sayıda fırın ruhsatı veren belediyeleri de sürece dahil edecek. Belediyelerden ruhsat verilmesini zorlaştırması talep edilecek. Öte yandan bakanlık, irili ufaklı çok sayıda fırının birleşerek daha verimli çalışmasını da istiyor. Buna yönelik bir birleşme modeli ve teşvik modeli de araştırılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu