Protestolar

Video – Ürünü Para Etmeyen Elma Üreticileri Ağaçları Kesti

Denizli’nin Çivril ilçesinde elma üreticileri, maliyetlerini karşılamadıkları gerekçesiyle elma ağaçlarını kesti.

Denizli’nin Çivril ilçesinde 10 bin dekar alanda yıllık yaklaşık 220 bin ton elma üretimi yapılırken, geçen yıl elmayı dalında, kilosunu 1-1,5 liraya satan üreticiler, bu yıl kilosunu 50 kuruşa bile satamadıklarından şikayet etti.

Meyve suyu fabrikalarına satılan ve “dip elma” olarak nitelendirilen elmaların 10 kuruşa dahi satılamadığını aktaran üreticiler, sadece Emirhisar Mahallesi’nde 20 bin ton dip elmanın satılamayıp meydanlara döküldüğünü belirtti.

Emirhisar ve Haydan mahallelerinde bazı elma üreticileri, bahçelerindeki elma ağaçlarını keserken, bazıları da iş makineleri ile kökledi.

Bahçesindeki elma ağaçlarını kepçeyle söken Halim Ergut da 38 dekar alanda 150 ton elma yetiştirdiğini fakat elmaların “para etmediğini” söyledi.

Elmanın kilosunun çiftçiye 70 kuruşa mal olduğunu savunan Ergut, şöyle konuştu:

“Mahsulün kilosunu 10 kuruşa bile satamıyoruz. Alan da satan da yok, perişanız. 10 kilogram elma satacağız ki bir bardak çay içebilelim. Girdiler çok pahalı. Yapacak bir şey yok, çaresiz şekilde ağaçları sökmek zorunda kaldık. Bu ağaçlar 12 yaşında ancak kökleyip, yerinde hayvanlarımız için yem yetiştirmeyi düşünüyoruz.”

Elma üreticilerinden Mustafa Çelen de bahçesindeki elma ağaçlarını sökmeye başladığını ifade ederek, “28 yıldır elma yetiştiriyorum. Yetkililer bizimle ilgilensin, en azından işçi parasını kurtaralım. Mahsul para etmediği için elma ağaçları sökmeye başladım. İlaç, gübre, mazot hesabını yapınca kurtarmıyor.” diye konuştu.

Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, meyve suyu fabrikalarına 10 kuruşa düşen elmayı geçen yıl 35-37 kuruşa sattıklarını ifade ederek, girdi fiyatlarının yüksekliğinden dolayı maliyeti karşılayamadıklarını belirtti.

Üretici üzerindeki girdi fiyatlarının düşürülmesi ve dış pazara açılmanın gerekliliğine işaret eden Özkul, “Zararına satmak istemeyen üreticinin elması ağacında kaldı. Ağaçta kalan elmanın ağaca ve toprağa zararı var. Toplayıp depoya koysa depo kirasını karşılamayacak. Piyasada rekabet için ihracat şart.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu