Görüntüler'den...Halkın Düşmanları

Video – Konya’da kömür ocağı ve termik santral ile tarım bitirilmeye çalışılıyor


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu onaylaması ardından yayladaki bir camide düzenlenen ilk toplantıda köylülerden Ali Cinanoğlu, “Termik santral ve kömür ocağı istemiyoruz. Türkiye’nin tahıl ambarı ateşe verilecek. Biz bu topraklarımızı terk emek zorunda kalacağız” diye konuştu. Karaman’a bağlı Akçaşehir Beldesi ile Ayrancı İlçesi’ne bağlı Kavuklar, Anbar ve Kale Köyü ile Konya’nın Karapınar İlçesi Samuk Yaylası Havzası’nı kapsayan Açık Kömür Ocağı yapımı ve nihai Termik Santral Projesi kapsamında halk ile firma yetkilileri arasında ilk toplantı gerçekleştirildi. Bakanlığın ÇED raporunu onaylamasının ardından Samuk Yaylası’ndaki bir camide yapılan toplantıya köylülerin yanı sıra Ege Makine ve Elektrik Üretim Sanayi Proje Koordinatörü Mehmet Beyaz, Proje Mühendisi Abdüsselam Oğuz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yüksek Mühendisi Fatih Selimoğlu, Çevre ve Şehircilik Konya Şube Müdürlüğü Makine Mühendisi Cengiz Ayçiçek ve Çevre Şehircilik Konya ÇED ve Çevre İzlerinden Sorumlu Şube Müdürü Hasan Küçükaydın katıldı. Toplantıda kömür ocağı ve termik santral yapım çalışmalarında 960 milyon dolarlık yatırım ile 6 kilometrelik beton perde duvarı yapılarak 100 metre derinliğinde su ve toprak çalışmalarında bilimsel ve az kayıpla fiziki çalışmaların gerçekleştirileceği, toplamda 750 kişinin de istihdam edileceği iddia edildi. ‘Tahıl ambarı ateşe verilecek’ Kömür ocağı ve termik santral yapımı öncesinde başta su ve çevresel etkiler üzerinde tarım ve hayvancılığa verebileceği zararlardan endişe eden köylüler ise tepki gösterdi. Bölgede 2 bin dekar tarlası olduğunu belirten çiftçi Murat Mavi, “Bu bölgede 1500-2000 işçi çalışıyor. Burada tarım, hayvancılık ve meyvecilik tamamen kapatılacak. Devlet bunları bildiği halde sürekli üzerimize geliyor. Bizim bu bölge kömür ocağı için zorunlu olarak alınacak. Ama biz istemiyoruz.” Köylülerden Ali Cinanoğlu ise, “Eğer bu kömür ocağı başlarsa 110 metreden aşağı su bulamayacağız. Burada tarım ve hayvancılık ölecek. Termik santral ve kömür ocağı istemiyoruz. Türkiye’de tahıl ambarı ateşe verilecek. Biz bu topraklarımızı terk emek zorunda kalacağız” diyerek tepkisini dile getirdi. ‘Devlet zaten proje hazırlıyor’ Toplantıyı yürüten mühendislerin sunumu arasında söz alan Ege Makine ve Elektrik Üretim Sanayi Proje Koordinatörü Mehmet Beyaz, da bölgede 1 milyar 800 milyon ton kömür rezervinin bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “1 milyar 800 milyon ton kömür devletin. Şu anda onun anlaşmaları yapılıyor. Biz vazgeçeriz. Bizim için çok önemli bir şey değil. Ege Makine olsa da olmasa da devlet 1 milyar 800 milyon ton kömür üzerinde proje hazırlıyor.” Samuk Yaylası’nda yapılan toplantıdaki arz ve taleplerin rapor halinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulacağı ifade edildi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. etliekmek kafalı gonyalılar kıvama geldiyse herkes hazırdır demektir 🙂 Gürültü nasıl artıyor, devletin temsilcisi korkudan konuşamıyor 🙂 şirket yetkilisi zaten zor kurtuluyor… izleyelim.

  2. Aslan hemşehrilerim, boşuna Konya, Konya demiyorlar. Konya! Ötesi yok! Sen gel şu bilince bak hele, halkın sınırlarını bir zorlasınlar, gümbürtüye sen o zaman bak   Moralim yerine geldi, Helal olsun! Bir devrimin muştusunu haykırıyor Karapınarlı dayılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu