Kaynaklar'dan...

Türkiye ile İsrail Arasındaki Anlaşmanın Şartları

erdogan-netanyahu

Türkiye ile İsrail Arasındaki Anlaşmanın Şartları

1-) Türkiye – İsrail ilişkilerini normalleştirecek anlaşmanın ilk şartı karşılıklı olarak büyükelçilerin yeniden gönderilmesini, karşılıklı resmi ziyaretlerin gerçekleştirilmesini ve NATO ve BM nezdinde yapılacak sözleşmelerle aleyhlerinde iş görmemeyi (söz söylememeyi) öngörüyor. [Bu madde, Türkiye’nin uluslararası platformlarda Filistin’e sahip çıkamayacağı anlamına geliyor.]

2-) Türkiye, Gazze Şeridi’ne uygulanan ambargonun kaldırılması şartından vazgeçerek yerine İsrail işgalini resmen kabul etmek anlamına gelecek şekilde Gazze’ye Türkiye’den gönderilecek gıda ve türlü ekipmanların Siyonistlerin kontrolündeki Aşdod limanında kayda geçtikten sonra Gazze’ye girişine razı oldu. Türkiye, ayrıca uluslararası gözlemcilerin denetiminde Gazze’ye bir elektrik santrali, hastane ve deniz suyu artıma tesisi kuracak.”

3-) Siyonist işgal rejimi, Mavi Marmara şehitlerinin ve yaralarının ailelerine toplamda 21 milyon dolar değerinde tazminat ödeyecek bunun karşılığında ise Türkiye, bu olaydan sonra kendi vatandaşları tarafından açılan bütün davaların geri çekilmesini sağlayacak.

4-) İşgal yönetimi, Hamas’ın Türkiye üzerindeki faaliyetlerini bütünüyle durdurması şartından vazgeçti ve askeri sahada faaliyet gösteren Aruri gibi isimlerin Türkiye’ye girişini yasaklayan bir şartı kabul ettirdi. Buna göre Hamas, Türkiye’de siyasi temsilcilik bulundurma hakkını saklı tutacak.

5-) Türkiye ve İsrail arasında, ekonomi, enerji ve doğalgaz anlaşmalarının yanı sıra istihbarat paylaşımı ve güvenlik koordinasyonu konularında da genişletilmiş ve yoğunlaştırılmış anlaşmalar imzalanacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu