Kaynaklar'dan...

Suudi Arabistan Kralı, Hillary Clinton’a 500000 dolarlık altın takı hediye etmiş

sabah01092013

Clinton’ın Suudi Arabistan Kralı Abdullah’tan yarım milyon dolar değerinde altın takı hediye aldığı ortaya çıktı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Protokol Dairesi, üst düzey yetkililerin aldığı hediyelere ilişkin kayıt listesini yayınladı. Clinton, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’tan yarım milyon dolar değerinde altın takı hediye aldı. Obama’ya verilen en pahalı hediye ise 16 bin 500 dolar değerindeki altın kaplama saat oldu.

ABD’nin eski dışişleri bakanı Hillary Clinton, yabancı liderlerden geçen yıl alınan hediyelerde başkan Obama’yı geride bıraktı. Obama’ya verilen hediyeler arasında vazolari saatler, sanat eserleri bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı protokol dairesinin yıllık yayınladığı üst düzey yetkililerin aldığı hediyelere ilişkin kayıt listesine göre Clinton, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’tan geçen yıl yarım milyon dolar değerinde altın takı hediye aldı. Kral, eski bakana altın gerdanlık, yüzük ve küpe hediye ederken, Beyaz Saray’a gözyaşı yakutu kolye armağan etti.

Brunei Kraliçesi ise geçen yıl Clinton’a 58 bin dolar değerinde altın, safir ve elmastan oluşan mücevher takımı getirdi. Obama’ya verilen en pahalı hediye ise 16 bin 500 dolar değerindeki altın kaplama saat Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Salman bin Abdulaziz’den geldi.

Michelle Obama’ya geçen yıl takdim edilen en pahalı mücevher ise Myanmar Cumhurbaşkanı Thein Sein’den gelen 4bin 200 dolar değerindeki inci gerdanlık oldu.

Spora meraklı Obama’ya Çin Cumhurbaşkanı’ndan Xi Jinping kırmız, beyaz ve mavi renklerden oluşan bir top alırken, İngiltere Başbakanı David Cameron ve eşinden bin 100 dolar değerinde tenis masası hediye aldı. İrlanda Başbakanı Enda Kenny ise Obama’ya 7 bin dolar değerinde hediye paketi takdim etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise eski bakana, 560 dolar değerinde konyak armağan etti. Geçmişe dönük kayıtların da yer aldığı listeye göre İtalya’nın eski başbakanı Silvio Berlusconi de 2009 yılında Obama’ya 124 bin dolar değerinde sanat eseri hediye etti.

Yasalara göre liderler hediyeleri kendi hesabına kullanamıyor. Hazine, ödeme yapmadığı takdirde bu hediyeler milli arşivlere teslim ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu