Kaynaklar'dan...

Soma Katliamı sanıkları korumaya alınıyor: 1000 polis, 3 barikat ve TOMA

soma-maden-facia

Soma Katliamı davasının ilk duruşması için bine yakın polis görevlendirildi.

Akhisar Emniyet Müdürü Engin Pınar, yaptığı açıklamada 13 Nisan Pazartesi, tadilatla mahkeme salonuna dönüştürülen Bülent Ciğeroğlu Kültür Salonu’nda görülecek ilk duruşma için Manisa, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale başta olmak üzere birçok il ve ilçeden personel takviyesi yapılacağını söyledi.

Mahkeme salonu çevresindeki güvenliğin sağlanması için bine yakın polis memurunun görev yapacağını açıklayan Pınar, bir TOMA aracı ve ambulans ekiplerinin de duruşma süresince hazır tutulacağını dile getirdi.

Pınar, “Mahkeme salonun çevresine 3 aşamalı barikat sistemi kuruldu. Salonun bulunduğu 1 kilometrelik alan içerisinde yapılacak eylem veya gösterilere karşı tedbir olarak çeşitli güvenlik önlemleri alacağız” dedi.

Mahkeme salonuna telefon, ses kayıt cihazı, kamera ve benzeri iletişim aletleri ile girilmeyeceğine de dikkati çeken Pınar, tutuklu bulunan 8 sanığın duruşma salonuna getirilmeyeceğini, ifadelerinin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile görüntülü olarak alınacağını belirtti.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesince görülecek davada tutuklu 8 şüpheli, “olası kastla öldürme” suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talebiyle yargılanacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu