Kaynaklar'dan...

Siirt’te baraj kapakları bilerek açılarak piknik yapan halk ölüme terk edildi

baraj-kapaklari-acildi-piknikciler-sular-altinda-kaldi

Siirt Alkumru Barajı’nda meydana gelen taşkında 5 kişi öldü, 1 kişi de kayboldu.

Siirt’in Tillo ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki Alkumru Barajı yakınında dün çok sayıda kişi tatil olması nedeniyle piknik yapmak için Botan Çayı kıyısındaki bölgeye girdi. İddiaya göre saat 18.00 sıralarında barajın sirenleri ve alarmı çalmaya başladı. Ardından baraj kapağı açıldı ve su verildi. Piknikçiler panik halinde kaçmaya başladı. Bu sırada bir çok kişi suya kapılıp süreklenmeye başladı. İhbar üzerine olay yerine gelen kurtarma ekipleri 10 kişiyi boğulmak üzereyken kurtardı. 6 kişi ise suda kayboldu. Arama kurtarma çalışmalarını sürdüren ekipler önce 2 kişinin cansız bedenine ulaştı. Siirt Belediyesi ve jandarma ekiplerince başlatılan arama kurtarma çalışmalarında ekipler sabah saatlerinde 3 kişinin daha cansız bedenine ulaştı. Diğer bir kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor.

Siirt Vali Vekili Mustafa Pala, ”Botan Çayı’nın sularına kapılarak kaybolan 6 kişiden 5’inin cansız bedenine ulaşıldı. Kayıp 1 kişiyi arama çalışmaları sürüyor” dedi.

Olayda çok sayıda kayıp ve ölü olduğu söylentileri üzerine, yüzlerce kişi Siirt Devlet Hastanesi’ne akın etti. Hastane bahçesinde toplanan kalabalık, önlem alınmadığı gerekçesiyle valiliği ve diğer yetkilileri istifaya çağırdı.

Baraj ve hidroelektrik santralın işletmecisi Limak Şirketler Grubu olay sonrası açıklamayı yaptı: “Bugün (dün) sabah 06.00-10.00 saatleri arasında bir ünite devreye girmiş, TEİAŞ’tan gelen yeni talimata istinaden de iki ünite devreye alınmıştır. Grubumuza ait Alkumru ve Kirazlık hidroelektrik santrallerinin olağan çalışma prosedürü içerisinde üretime geçilmiş olup herhangi bir taşkın, baraj kapağı arızası ya da kapakların açılması söz konusu değildir. Olaydan etkilenen vatandaşlarımızın baraj sahasında girilmesi yasak olan bölgede bulundukları anlaşılmış, prosedürlerimiz gereği siren ve anonslarla da uyarılar yapılmasına rağmen hiç istemediğimiz bu üzücü durum meydana gelmiştir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu