Kaynaklar'dan...

Sağlıkta fiyatlar sürekli yükseliyor

Sağlık hizmetlerine ulaşmak her gün biraz daha pahalılaşıyor. Nisan’da röntgen, ultrason ve diş tedavi ücretlerinde artış gözlendi. En dikkat çeken artışlar yüzde 3.3 ile röntgen ücretlerinde oldu

Sağlık hizmetlerine ulaşmak Nisan ayında ortalama yüzde 0.2 oranında zamlandı. Nisan’da röntgen, ultrason ve diş tedavi ücretlerinde artış gözlendi. Röntgen ücreti Nisan ayında yüzde 3.3 artışla 38.4 TL’ye yükseldi. Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan araştırmaya göre, sağlık hizmetlerine ulaşmak Nisan’da ortalama yüzde 0.2 zamlandı. Röntgen, ultrason ve diş tedavi ücretleri yükselirken; emar, sezaryen ve normal doğum ücretlerinde düşüş yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri baz alınarak yapılan araştırmaya göre, sağlık madde fiyatlarında en dikkat çeken artışlar yüzde 3.3 artışla röntgen ücretlerinde oldu. Mart ayında 37.2 TL olan röntgen ücretleri Nisan’da 38.4 TL’ye çıktı. Yüzde 1.3 artışla diş çekme ücreti oransal değerlendirmede ikinci en fazla artan sağlık madde fiyatı oldu.

Diş çekme ücreti 2013 yılı Mart ayında 49.6 TL iken bu rakam 2013 yılı Nisan ayında 50.2 TL’ye yükselerek yüzde 1.3 arttı. Diş dolgu ücreti Mart ayında 80.3 TL iken bu rakam Nisan ayında 81.1 TL’ye yükselerek yüzde 1.01 arttı.

Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan araştırmada dikkat çekici bir artışın da normal doğum ücretlerinde yaşandığı görüldü. Normal doğum ücreti 2013 yılı Mart ayında 763.3 TL iken bu rakam 2013 yılı Nisan ayında 755.5 TL’ye gerileyerek yüzde 1.02 düştü. Sezaryen doğum ücreti 2013 yılı Mart ayında 940.4 TL iken bu ücret Nisan’da 928.2 TL’ye gerileyerek yüzde 1.3 düştü. Türk Sağlık-Sen’in araştırmasına göre sağlıkta fiyatların arttığı bu dönemde ilaç fiyatlarında ise düşüş yaşandı. İlaç fiyatları Mart’ta 11.01 TL iken bu rakam Nisan ayında 10.98 TL’ye geriledi. Yani ilaç fiyatlarında yüzde 0.25’lik bir düşüş gözlendi.

“Fiyat artışının önüne geçmek gerekli”
Araştırma ile ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Sağlıkta Ocak ayında yüzde 57’lik yüksek bir artışın ardından azda olsa sürekli bir artış her ay devam ediyor. Her ne kadar sosyal güvenlik kapsamında vatandaşlarımız kamudan ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanıyorlarsa da sağlıkta fiyat artışlarının önüne geçmek gerekiyor. Fakat özellere yüzde 200 fark getirilmesi ile birlikte önümüzdeki süreçte vatandaşın cebi çok yanacak” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu