Kaynaklar'dan...

MAKO da direnişe öncülük yapan 80 işçiyi çıkardı

mako

Bursa’daki otomotiv sektörü işçilerinin başlattığı eylem dalgasına öncülük ettiği belirlenen işçiler tek tek işten atılıyor. TOFAŞ 80 işçiyi kovduktan sonra MAKO da 80 işçisini işten attı.

Bursa’da dev otomobil fabrikalarından olan MAKO’da eylemlere katıldıkları gerekçesiyle 80 kişinin işine son verildi. Önceki gün işlerine son verilen 80 kişi dün akşam fabrika önünde toplandı. Eylem yaptı. Eylem bugün sona erdi. Bursa’da bulunan firmanın eski işçileri, haklarını yasal yollardan arayacaklarını ifade ederek tesislerden ayrıldı.

Bursa’da, otomotiv yan sanayi firmalarından MAKO’da işten çıkarılan yaklaşık 80 kişinin gece başlattığı oturma eylemi sonlandı. Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikanın önünde eylem yapan kişilere, 08.00-16.00 vardiyası için gelen işçilerden bazıları destek verdi. Bu işçiler, eski mesai arkadaşlarıyla yaklaşık 3 saat bekledikten sonra fabrikaya girip çalışmaya başladı.

Eylem yapan kişiler ile eski mesai arkadaşları vedalaşırken kimilerinin ağladığı görüldü. Bir süre daha bekleyen fabrikanın eski işçileri, daha sonra tesislerden ayrıldı.

Gruptan Serdar Mazlum, Türk Metal İş Sendikasından istifa ettikleri için işten çıkarıldıklarını savundu. Sabah fabrikaya gelen işçi arkadaşlarından bazılarının kendilerine destek verdiğini dile getiren Mazlum, “Bazı arkadaşlarımız, ‘İşi durduralım, eylem yapalım’ dedi ancak bunu kabul etmedik. Herkesi işlerine gitmeleri konusunda uyardık. Birkaç saat yanımızda duran arkadaşlarımızla vedalaştık. Onlar işlerine döndü. Biz de eylemimizi bitirdik. Haklarımızı yasal yollardan aramak için buradan ayrılıyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu