Kaynaklar'dan...

Güney Kore’de de halk sokaklara indi

guney-kore

Güney Kore’de Cumhurbaşkanı Park Gun-hye’nin istifasını isteyen yüz binler sokaklara çıktı.

Göstericilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ulaşmasını engellemek için çok sayıda polis görevlendirildi. Park, yakın dostu Choi Soon-sil’in devlete ait gizli belgelere ulaşmasına izin vermekle suçlanıyor. Skandalın patlak vermesinin ardından Park’ın halk nezdindeki güvenilirlik dip yaptı.

Güney Koreli şirketlerden büyük miktarda para sızdırmakla suçlanan Choi, dolandırıcılık ve idari yetkiyi kötüye kullanma suçlamasıyla ev hapsinde tutuluyor. Park, iddiaların ortaya çıkması üzerine özür dilemişti. Kişisel ilişkisine çok fazla güvendiğini ve yaşananlara dikkatle bakmadığını itiraf eden Park, “Üzücü fikirler, geceleri beni uyutmuyor. İnsanların kalplerini onarmak çok zor olacak. Utanç duyuyorum” dedi.

Choi, Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamakla suçlanıyor. Cumhurbaşkanı’nın önemli konuşma metinlerini kaleme aldığı ortaya çıkan Choi’un ayrıca kültürel ve spor faaliyetlerini destekleme adı altında, yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirdiği iddia ediliyor. Yanlış yapan herkesin cezalandırılacağını söyleyen Park, savcılar tarafından soruşturulmaya hazır olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu