Kaynaklar'dan...

Foto – Yüzemeyen Malatya Gemisi’nin arka planındaki peşkeş hikayesi…

malatya-gemi-4

malatya-gemi-3

malatya-gemi-2

malatya-gemi-1

Malatya Belediyesi’nin, yaptığı tek katılımlı trambus projesi ihalesinde boş teklif atarak, ihalenin mevzuata uygun biçimde yapıldığı görüntüsü oluşturmayı amaçladığı iddia edilen ve geçtiğimiz günlerde İzmir’de yapılan ‘yolsuzluk ve rüşvet operasyonu soruşturması kapsamında iki ortağı tutuklanan İndeks Makine Enerji A.Ş.’nin, Malatya Eski Valisi Ulvi Saran’ın ‘özel ilgisi’ ve 750 bin Euro +KDV tutarındaki sözleşme bedeli ile yaptırdığı ancak hizmete girmeden tamirat ihtiyacı doğan gemiyi de inşa eden firma olduğu ortaya çıktı.

“Yüzemeyen” gemi de onların işi!.

Diğer yandan, İzmir’deki ‘yolsuzluk ve rüşvet’ iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan İndeks A.Ş.’ ortaklarından M.T.U.’nun Malatya Valiliği’nin Özel İdare Genel Sekreterliği üzerinden yaptırdığı sözkonusu geminin yapım işini alabilmek için Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kardeşi S. Ş.’den yardım istediği de İzmir’deki yolsuzluk operasyonu soruşturmasını yürüten polisin fiziki ve teknik takibine takıldığı ileri sürülmüştü.

İzmir’de yürütülen ve ‘İmbat Operasyonu’ adı verilen ‘yolsuzluk ve rüşvet’ iddialı operasyon kapsamında iki ortağı tutuklanan İndeks A.Ş.’nin Malatya Belediyesi’nin trambüs ihalesinden sonra, hizmete girmeden yan yatan, karaya çekilmesi için kısa süre önce vinç parası olarak Malatya İl Özel İdaresi bütçesinden 40 bin TL harcanan ve halen hizmete giremeyen gemide de ortaya çıkması ilginç yorumlara neden oldu.

İzmir merkezli olan ancak Ankara TCDD’ye de uzanan ‘İmbat Operasyonu’na ilişkin soruşturma sürecinde, Malatya Valiliği’nin öncülüğünde yapılan ve ‘Malatya’ adı verilen gemiye ilişkin görüşmeler de polisin yaptığı fiziki ve teknik takibe takıldığına ilişkin iddialar gündeme geldi. Buna göre, soruşturma kapsamında tutuklanan İndeks A.Ş. ortağı M.T.U. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kardeşi S.Ş.’den geminin yapım işini almak için devreye girmesini istediği iddia ediliyor. S.Ş.’nin ise bu talep karşılığında bazı isteklerinin olduğunu belirttiği, bunun için İndeks A.Ş. ortağı M.T.U. ile Ankara’da bir otelde görüştüğü ileri sürülüyor.

İmbat Operasyonu adı verilen soruşturma kapsamında Eski Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanı (AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı) Binali Yıldırım’ın bacanağı C.H. için de gözaltı kararı verilmiş, C.H. 3 günlük firardan sonra teslim olmuş, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece serbest bırakılmıştı.

Trambus ihalesinin de “boş”çusu!..

Malatya Belediyesi yönetiminin, uzmanların karşı çıktığı, demode bir sistem ve Malatya’ya uygun olmadığı görüşlerinin dile getirilmesine rağmen ısrar ettiği trambus projesinin ihalesi, 22 Nisan 2013 günü yapılmış, Komisyon Başkanlığını Belediye Başkan Yardımcısı Alican Bozkurt’un yaptığı ihaleye “sözde” 2 firma katılmış ancak, İndeks Makine Enerji Elektrik Ticaret Limited Şirketi boş zarf vermişti. Böylece ihalenin tek katılımcı firması olan Bozankaya Otomotiv Makine İmalat, İthalat Anonim Şirketi’nin 19 milyon 784 bin 930,13 Euro teklif içeren zarfı değerlendirmeye alınmıştı. “Yüzemeyen” Malatya Gemisi’nin de yapımını üstlenen firma olduğu ortaya çıkan İndeks Firması’nın, belediyenin trambus ihalesinde ise, ihalenin tek katılımcıyla yapılıp iptal edilmesini önlemek için, “joker” firma olarak ihale için başvurduğu, ancak boş teklif verdiği, böylece belediyenin bu büyük bedelli ihalesinin iptal edilmemesini sağladığı iddia edilmişti. Boş teklif veren İndeks firmasının 2 yöneticisi de, geçtiğimiz hafta İzmir’de düzenlenen bir yolsuzluk operasyonu kapsamında tutuklanmışlardı.

Yüzemeyen geminin hikayesi

Malatya’ya atanan birçok valinin ortak sevdası, Karakaya Baraj Gölü’ne hep bir gemi yapmak oldu. Kentin, özellikle de kırsal yörelerin temel altyapı sorunları, örneğin kanalizasyon, içme suyu gibi sorunları giderilmeden, bu sorunları gidermekle yükümlü İl Özel İdaresi’nin bütçesi, gemi fantezilerine aktarıldı. Sonrasında ise köylünün hayat kalitesini yükseltmesi için harcanması gereken paralar bir gün bile çalışmayan, çürüyen hatta ulusal medyada, içerisinde görevli bekçi ve arkadaşlarının fuhuş yapıp, esrar kullandığı jandarma baskınıyla ortaya çıkmış, ‘Valilik Gemisinde Seks’ haberlerine de konu olarak Malatya’yı rezil eden gemiler çürümeye terk edildi.

Daha önceki birkaç deneme başarısız olmasına karşın hiçbir fizibilite çalışması yapılmadan, birden çok örnek olayda görüldüğü gibi önceki vali Ulvi Saran tarafından sadece ‘harcama kalemi’ üretilmiş olsun diye yaptırılma çalışmaları başlatılan yeni gemi için 10 Ekim 2010 tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü ile İndeks A.Ş. arasında 14 metre boyundaki Malatya isimli teknenin yaptırılarak Malatya İl Özel İdaresi’ne devri hususunda bir sözleşme imzalandı. Malatya Valiliği daha sonra geminin yapımını üstlenen İndeks A.Ş.’den geminin ebadının 23,90 metreye çıkarılmasını talep etti. Malatya Valiliği ile İndeks A.Ş arasında bu yeni teknenin 750.000,00 Euro + KDV karşılığında yapımı için İl Genel Meclisi kararı alınmadan 01.03.2011 tarihli bir sözleşme imzalandı.

Ortaklık yapısı da bir hayli tartışmalı olan geminin yapımını üstlenen İndeks A.Ş.’ye KOSGEB’den 250 bin Euro’su hibe olmak üzere 750 bin Euro kredi kullandırıldı. Ancak geminin maliyetinin büyük bölümü KOSGEB üzerinden karşılanmasına rağmen, geminin fikir babası ve dönemin Valisi Ulvi Saran, geminin % 76’sının üç işadamına ait olduğunu açıkladı.

Geminin ortaklık yapısına ilişkin ayrıntılar daha sonra, ortaya çıktı. Buna göre, geminin % 24’ünün İl Özel İdaresi’ne ait olduğu, kalan yüzde 31’nin Muhittin Aydın’a, yüzde 30’u Mehmet Yıldız’a ve yüzde 15’inin ise Harun Gençtürk’e ait olduğu öğrenildi.

Malatyahaber.com’un 2013 eylül ayında ‘Malum Gemi Kimin?’ başlıklı haberle gündeme taşıdığı ve sorguladığı geminin ortaklık yapısı halen tartışma konusu.

KDV dahil 885 bin Avro’luk ‘çalışmayan’ dümen

“Malatya” adlı geminin, planlanandan 1 yılı aşkın bir süre sonra göle indirildikten sonra “denge” sorunu olduğunun anlaşılmasıyla kullanılamaz hale geldi ve gölün hemen kıyısında “yan” yattı. Bir gün bile hizmet vermeden dümenindeki denge sorunu ve demirlendiği yerdeki suyun çekilmesi sonucunda yan yatan geminin karaya çıkarılması için, Malatya İl Özel İdaresi’nin girişimleriyle yaklaşık 40 bin lira bedelle vinç kiralandı ve gemi kıyıya çekildi.
22 Mart 2012 günü 150 kişilik olduğu belirtilen geminin yapım çalışmalarının sürdüğü Battalgazi ilçesi Atabey mevkiine giden dönemin Valisi Ulvi Saran, beraberinde Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaç’la birlikte yaptığı incelemelerin ardından, geminin Mayıs 2012’de suya indirileceğini söylemişti. Bu tarihte gemi tamamlanamazken, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı görevine atanan Vali Saran, bu görevine gitmek üzere Malatya’dan ayrılmadan önce 30 Ağustos 2012’de bir kez daha “karada kızakta bulunan” gemiye giderek, dümeninde poz vermiş, burada yaptığı açıklamada sadece döşemesi ile ilgili küçük işlerin kaldığı geminin 10 güne kadar suya indirileceği iddiasında bulunmuştu.

Eski Vali Saran’ın verdiği bu tarihte de gemi suya indirilememiş, “karadaki gemi” mevcut Vali Vasip Şahin’in “üstüne kalmış”, 3 Nisan 2013 tarihinde malatyahaber.com’a, İl Koordinasyon Kurulu’nda gündeme gelmesi üzerine bir kez daha haber olmuştu.
malatyahaber.com sürekli gündeme getirmişti..

malatyahaber.com, “malum gemi” ile ilgili değişik zamanlarda haberler yaparak, kamuoyunu bilgilendirmişti. Sitede yayınlanan haberlerin linkleri ve haberlerin yayına konulduğu tarihler şöyleydi:
http://www.malatyahaber.com/haber/gezi-gemisi-insa-ediliyor (20 Temmuz 2011)
http://www.malatyahaber.com/haber/gemide-inceleme (29 Eylül 2011)
http://www.malatyahaber.com/haber/gemi-insaasi-tamgaz (12 Ocak 2012)
http://www.malatyahaber.com/haber/yuzemeden-soyuldu (21 Şubat 2012)
http://www.malatyahaber.com/haber/mayista-suya-indirilecek (22 Mart 2012)
http://www.malatyahaber.com/haber/tekneye-son-rotuslar (26 Haziran 2012)
http://www.malatyahaber.com/haber/dumende-saran-var-ama (30 Ağustos 2012)
http://www.malatyahaber.com/haber/malum-gemi-karada-kaldi (3 Nisan 2013)
http://www.malatyahaber.com/haber/malum-gemi-yan-yatti (12 Ağustos 2013)
http://www.malatyahaber.com/haber/malum-gemi-kimin (3 Eylül 2013)
http://www.malatyahaber.com/haber/gemi-ozel-idareye-sisti (20 Kasım 2013)

Kaynak: http://www.malatyahaber.com/haber/yuzemeyen-gemide-de-onlar

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu