Kaynaklar'dan...

Dükkanlarından çıkarılmak istenen Kapalıçarşı esnafı isyanda: Polisle gelseler bile boşaltmayacağız

kapalicarsi

Dükkanlarından çıkarılmak istenen Kapalıçarşı esnafı isyanda: Polisle gelseler bile boşaltmayacağız

Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri sayılan Kapalıçarşı’da bulunan Sandal Bedesteni’nde 20-25 yıldan bu yana hizmet veren yaklaşık 80 esnaf, dükkanlarını boşaltmaları için tebligat gönderilmesine karşı eylem yaparak “Polisle gelseler bile boşaltmayacağız” dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetinde olan ve sözleşmeleri yenilenmediği için 22 Nisan’a kadar tahliye tebligatı yapılan Kapalıçarşı’daki Sandal Bedesteni esnafı, yaptıkları basın açıklamasıyla işyerlerinden çıkmayacaklarını duyurdu.

Halı, turistik eşya, çanta, takı, giysi satılan dükkanların bulunduğu bedestendeki 80 esnaf adına açıklama yapan Sandal Bedesteni Dernek Başkanı Kaya Kandemir, bedestene göz konulduğunu belirterek “Hakkımız elimizden alınıp 2013 yılında sözleşmemiz yenilenmedi. Bedesten ihaleye çıkartıldı. Bir kişi ihaleyi 800 bin liraya aldı. Bize yapılan tebligat ile 22 Nisan’a kadar tahliye etmemiz isteniyor. 25 senedir kapalı çarşıdayım, biz burayı boşaltmayacağız” diye konuştu.

Bedestende yaklaşık 25 senedir esnaflık yapan İsmail Öztürk ise kendilerine gidecek bir yer gösterilmediğini belirterek çıkmayacağını ifade etti. Öztürk, “Burada 80 kişinin hakkı alınıp bir tek kişiye veriliyor. Bizim gidecek bir yerimiz yok. Bütün kışın burada beklettiler, turizm sezonu başlayacak diye mal aldık borca girdik. Bunları nasıl ödeyeceğiz? Biz hakkımızı istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz. Polisle gelseler de burayı boşaltmayacağız” dedi.

Öte yandan esnaf basın açıklamasının ardından, alkışlar eşliğinde ‘Bedesten bizimdir bizim olacak’, ‘Her yer bedesten her yer direniş’, sloganları attı. Bedesten içinde yürüyen kısa bir yürüyüş yapan grup, ‘Çarşı uyuma esnafına sahip çık’, ‘Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız’ yazılı pankartlar taşıdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu