Kaynaklar'dan...

Dubai Emiri’nin avlanması için 40 bin yerli sürgün edilecek

yerliler
Tanzanya’nın Masai Mara bölgesinde yaşayan yaklaşık 40 bin yerli, bölgenin Dubai hanedanına satılmasından dolayı yerlerinden edilecek. Dubai hanedanı bölgeyi, avlanma bölgesi ve tabiat parkı olarak kullanmak amacıyla Tanzanya hükümetinden satın aldı. Tanzanya hükümet, geçtiğimiz yıl gündeme gelen satışa karşı çıkmıştı ancak bu yıl satışı yapmayı kabul etti. Yerlerinden edilecek yaklaşık 40 bin Masai Maralı bu satışa büyük tepki gösteriyor.

Salon.com’da yer alan habere göre, Dubai Hanedan’ı geçtiğimiz yıl Masai Mara’daki bu bölgeyi satın almak istediğinde, Tanzanya hükümeti kendilerine Serengeti Milli Parkı’nın yakınında avcılık için bir “vahşi yaşam koridoru” açmayı teklif etmişti. Ancak Dubai Hanedan’ı adına görüşmeleri gerçekleştiren heyet bunu kabul etmedi ve sonunda Tanzanya hükümetini ikna ederek bölgeyi satın alma konusunda anlaşmaya varıldı.

Dubai Hanedanına avlanma alanı olarak satılan bölgede yaşayan yaklaşık 40 bin kişi yıl sonuna kadar bölgeden çıkarılacak.

80 BİN KİŞİ DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI OLARAK ETKİLENECEK

Guardian gazetesinin Afrika temsilcisine konuşan temsilciler, geçtiğimiz salı günü Tanzanya Başbakanı Mizengo Pinda ile görüştükleri belirtti. Temsilci, Pinda’ya kızgınlıklarını ilettiklerini söyledi. Temsilci, satışın doğrudan ya da dolaylı olarak en az 80 bin kişiyi etkileyeceğini söyledi.

Masai’de yaşayan yerli kabilelerin tüm hayatlarının yaşadıkları bölgeye bağlı olduğunu söyleyen temsilci, yapılan satışın zalimce bir karar olduğunu ifade etti.

Tanzanya hükümeti, geçtiğimiz yıl karşı çıktığı satış için bu yıl bölgedeki yerlilere tazminat olarak 1 milyar Şilin (1 milyon 285 bin 797 TL) teklif ediyor. Ancak bu tazminatın da direkt olarak yerlilere ödenmesi yerine sosyo-ekonomik kalkınma projelerine kanalize edilmesi ön görülüyor. Ancak toprak sahibi yerliler bu teklifi kabul etmedi.

SATIŞA KARŞI İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Yerel Ngonett sivil toplum grubu koordinatörü Samwel Nangiria, hükümetin hiçbir zaman anlaşmayı iptal etmeyi düşünmediğini, ancak uluslararası medyayı oyalamak istediğini söylüyor. Toprağın bölgedeki yerliler için ne kadar hayati olduğunun üstünde duram Nangiria, 1 milyar şilinin boşaltılacak topraklar için çok düşük bir miktar olduğunu belirtti. Nangria ayrıca, satışa karşı çıkanların tehlike altında bulunduğunu, birçok kişinin polis tarafından öldürüldüğünü ve kendisinin de tehdit edildiğini söyledi.

Avaaz.org’un “Stop the Serengeti Sell-off/Serengeti’nin Satılmasına Engel Ol” isimli imza kampanyası, şimdiye kadar 1 milyon 100 bin kişi tarafından imzalandı. Kampanya açıklamasında, Masai Maralıların en son aynı şirket tarafından zengin avcılar için topraklarından çıkarıldığında, insanlar polis tarafından dövüldüğü, evlerinin yakıldığı ve hayvanlarının açlıktan öldüğü belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu