Kaynaklar'dan...

Çocuklarına Aşı yaptırmayan aileye dava açıldı

asiyaptirmadilar
Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bir aile, ulusal aşı programı içerisinde yer alan karma aşıları çocuklarına yaptırmayınca mahkemelik oldu. Aşılarda maymun ve domuz kanı bulunduğunu ileri süren aile, devlet yetkililerinin çocuklarını ellerinden almakla kendilerini tehdit ettiğini ileri sürdü.

2,5 yaşındaki çocuklarına DaBT-İPA, Hib, KPA, ve Hepatit B, Hepatit A, Hepatit MMR aşılarını yaptırmayan Serkan ve Sümeyya Kuş çifti, bu sebeple çocuklarının ellerinden alınacağının iddia edildiğini söyledi. İnternet üzerinden yaptığı araştırmaların yanı sıra, eczacı ve bazı doktorlarla görüşmelerinin ardından adı geçen aşılardan bazılarının zararlı olduğunu tespit ettiklerini ve bu yüzden çocuklarına bu aşıların yapılmasını istemediklerini belirten Baba Serkan Kuş, “Bir araştırma yaptık. Aşının içerisinde bulunan maymun ve domuz kanı maddelerinin zararlı olduğunu öğrendik. Bunu Sosyal Politikalar Bakanlığı da kabul ediyor, ama zararı olduğu kadar yararının da olduğunu söylüyorlar” dedi.

Aşı yaptırmamakta direnince kendilerine dava açıldığını anlatan Serkan Kuş, “İlk Bandırma 3 Numaralı Toplum Sağlığı Merkezi bizi çağırdı. ‘Çocuğu elinizden alacağız’ dediler. Benim çocuğumu nasıl alabilirler? Kime gitsek bir hakim havası var. Hakkımızda dava açıldı. Ben çocuğumu ihmalle suçlanıyorum. Böyle bir şey olamaz” diye isyan etti.

Anne Sümeyya Sena Kuş ise, böyle bir kanun olmadığı halde kendilerine gösterilen bu davranıştan rahatsız olduklarını ve psikolojilerinin bozulduğunu ifade ederek, “2 buçuk yıl içerisinde psikolojimiz mahvoldu. Bizim gibi mağdur olan birçok insan var. Aşı yaptıran insanlara saygı duyuyorum ama bize de saygı duyulmasını istiyorum. Biz sürekli mağdur edildik. Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bandırma İlçe Müdürlüğü yetkilileri sürekli evime geldi. ‘Çocuğunuzu polis zoruyla elinizden alırız’ dediler. Sonra evimize polis geldi, mahallede bizleri sormuş. ‘Nasıl, çocuğa bakabiliyorlar mı?’ diye sormuşlar. Aşı insanların aklına kazınmış. Sağlık ocağındaki hemşire hiçbir dayanak göstermeden, yan etkilerini araştırmadan direkt aşı yapıyor. Ben çocuğumu tehlikeye atamam. Ben 2,5 yıldır gözlem yapıyorum, benim çocuğumun sağlığı yerinde, aşı yapılan çocuklara göre daha sağlıklı. Bize cahil gözüyle bakıyorlar. Çocuğumuz bizim her şeyimiz. Onun iyiliği için araştırma yapıyoruz. Eğer cahil olsak araştırma yapmayız. İki gün önce tekrar çağırdılar, aşı yaptırmazsak çocuğumuzu elimizden alacaklarını söylediler” diye dert yandı.

Bandırma Aile Mahkemesi’ne açılan davada ise, adı geçen aşılar yapılarak 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’nun 5/1-d maddesi uyarınca Azra Kuş’a sağlık tedbiri uygulanmasına karar verildi.

“ÇOCUK AİLEDEN ALINABİLİR”

Bandırma Aile Mahkemesi tarafından çocuğa aşı yaptırılması yönünde verilen kararın yerinde olduğunu savunan Balıkesir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Tülin Küçükler Akyazar, “Bu kanunen doğru bir karardır. Kararın dayanağı 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu, hem de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanununun ilgili maddeleridir. Bu kanunlarda hapis cezasına kadar müeyyide uygulanabilir, hatta devlet tarafından çocuğun velayetinin aileden alınması da söz konusu olabilir” dedi.

Akyazar, bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için bakanlığın bu aşıların içeriği hakkında açıklamalarda bulunarak şüpheleri gidermesi gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Tayyibin amacı saglıklı olan nesli hastalandırmak ve bunu niçin yapıyor biliyormusunuz israil bunu istediği için mademki bu kadar halkını düşünür ki düşünmeside yalan asgari ücreti yükseltsin ve halkda saglıklı beslensin ama bu tayyip vallahi Allah 1 dir se müslüman olduğum için inanıyorum aman kimse yaptırmasın

  2. Adamlar herkesi hasta yapmanın derdinde. Sokakta çocuk ölse umrunda olmaz, dava bile açmazlar ama bir adam çocuğunu aşılatmadığı zaman dava açıp bir de hapisle tehdit ediyorlar. Heriflere bak. Dün umrunda olmayanlar bu gün ne olduda birden kıymetli oldular. Allah bildiği yapsın bunları

  3. Bakalım bana ne zaman mahkeme kağıdı gelecek. Bunca zamandır bizim sağlığımızı düşünmeyen, hastane önünde acılar içinde kıvranan hastaları düşünmeyen devletimiz, iş aşıya gelince çucuğun sağlığını (!) anne-babasından çok düşünüyor. Bende çocuğuma aşı yaptırmadım. Bu haberi görünce iyi ki de yaptırmamışım diyorum. Devlet işi bu kadar büyütüyorsa, bu kadar önem veriyorsa, bu aşılarda bir iş var demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu