Kaynaklar'dan...

Ciner, Şirvan’da sağ kurtulan madencileri işten attı!

sirvan-da-sag-kurtulanlar-isten-atildi

Siirt Şirvan’da maden faciasından sağ kurtulan işçiler işten atıldı. İşçiler bildirimin telefonla yapıldığını ve haklarına dair bir şey söylenmediğini belirtti.

Siirt’in Şirvan ilçesinde Ciner Holding’e ait maden sahasında yaşanan facidan sağ kurtulan işçiler işten atıldı. Halen 4 işçi için arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü madende tesadüfen sağ kurtarılan işçiler, “Telefonla arandık, artık işe gelmeyin işten çıkarıldınız dediler ve bir şey dememize fırsat vermeden telefonu kapattılar” dedi.

Evrensel’den Hasan Akbaş’ın haberine göre, maden sahasında işçi sayısı azalırken taşeron işçilerin kaldığı koğuşlar boşaldı. İsmini vermek istemeyen bir işçi, “Yüzlerce işçiyi işten attılar. Herkes göçünü alıp köyüne döndü. Sadece 30-40 işçi kaldı, onlar da arama çalışmaları için bırakıldı. İşten çıkarmalarla ilgili gerekçe bildirilmedi ama şirket yetkilileri eskisi gibi buralara gelmiyor. Ana firma yöneticileri de yok. Burası ıssızlaştı. Bir yetkili, ‘İşler karışık, madenin ne olacağı belli değil’ demiş” dedi.

İşten çıkarıldığını söyleyen başka bir işçi de, “İlk başta kimse arayıp sormadı bizi. ‘Burada iş yok, evlerinize gidin dinlenin’ denildi. Telefonla arandık, ‘artık işe gelmeyin işten çıkarıldınız’ dediler ve bir şey dememize fırsat vermeden telefonu kapattılar. Antlar, C3 ve Nasıroğlu şirketlerinin hepsinde işçiler atıldı. Gerekçe söylenmedi, şimdi şirket yetkililerine de ulaşamıyoruz. Tazminat ve benzeri haklarımız da verilmedi, ne olacağıyla ilgili bir şey söylenmedi” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu