Kaynaklar'dan...

Birbirine zıt görünen kişilerin sarmaş dolaş görüntüleri…

rejimin-adamlari

Fethullah Gülen’in, kendi iftar yemeği medyada geniş yer aldı… İftara Hıristiyan ve Mûsevî cemaatleri liderleri de katıldılar…

Ayrıca tiyatro sanatçıları, gazeteciler, kimi sosyalistler, yabancı elçiliklerden temsilciler, Alevî Müslümanı dedeleri…

İftardan önceki dualar ise, konuklara saygı olarak önce Türkçe, sonra İngilizce..

Haremlik – selâmlık ise yok…

Bunlara karşı çıkan var mı ?..

Ki kimi gazeteler, Fethullah Gülen Papazın iftar sofrasını “Hoşgörü ziyafeti” olarak isimlendirdiler… Özellikle bu içinde bulunduğumuz günlerde hangimizin bu hoşgörüye ve barışa gereksinimi yok ?…

Bendeniz zaten gözü sulu birisi olarak, Fethullah Gülen’in niye çok ağladığını şimdi daha iyi anlayabilirim… Hoşgörü ve barış… Belki de bu sihirli iki kelimede düğümlenen ulusumuzun geleceği, sicim sicim gözyaşları ile çözülebilir… En azından ; ağlamak, en yoğun düşünmektir… Bence asıl : Akıllı İslâm, akılsızına başkaldırmalıdır… ”

Bu yazı dizisine bir “bilmece”yle başlayalım :

Türkiye Cumhuriyetinin “Anadolu Ilımlı İslam Federasyonu”na dönüştürülmesi (metamorfozu) sürecinde küresel güç odakları tarafından koçbaşı rolü verilen bir cemaat lideriyle ilgili övgü dolu bu satırları hangi yazar kaleme almıştır ?

Fehmi Koru’mu, Hüseyin Gülerce’mi, Abdurrahman Dilipak mıı, Hekimoğlu İsmail’mi, Nazlı Ilıcak’mı, Mehmet Barlas’mı, Mehmet/Ahmet Altan kardeşler mi, Mehmet Ali Birand’ mı, Taha Akyol’ mu, Cengiz Çandar’mı, Hasan Cemal’ mi, Toktamış Ateş’ mi?…

Bilmecenin yanıtında yukarıdaki isimlerin hiçbiri yok.

Dahası hiç ummadığınız bir yazar tarafından kaleme alınmış bu satırlar.

Hürriyet gazetesinde 30 Ocak 1997′de “Ağlayan Adam” başlıklı bir köşe yazısı bu.

Yazarıysa Bekir Çoşkun‘dan başkası değil.

Bekir Çoşkun’un Fethullah Gülen’in “hoşgörü ve barış” atağından etkilenerek ulusumuzun geleceğinin sicim sicim gözyaşlarıyla çözüleceği, en yoğun düşünce tarzı olan ağlayarak akıllı İslam’ın akılsızına başkaldıracağını dile getirdiği bu yazısı cehenneme giden yolların nasıl iyi niyet taşlarıyla döşendiğinin ibretlik bir belgesi olarak yerini aldı ne yazık ki..
http://tr.fgulen.com/content/view/2451/12/

Bekir Coşkun‘un Hürriyet gazetesindeki Ağlayan Adam yazısından iki buçuk yıl sonra ATV’de “hoşgörü ve barış” ın altını kazıdığınızda ortaya çıkan Fethullah Gülen gerçeği kamuoyunun gündemine adeta bir bomba gibi düşürüverdi. Sağlık sorunlarını gerekçe göstererek ABD’ye gidişinin ardından 18 Haziran 1999′da patlayan bu kaset Gülen’in Türkiye’den apar topar Atlantik ötesine hicret etmesine neden olan sürecin en önemli dönemeciydi. İşte Fethullah Gülen’in gerçek amacını ortaya çıkaran sözleri:

“Arkadaşlarınızın mevcudiyeti, İslam’ın geleceği adına bu işin garantisidir yani. Bu açıdan Adliye’de, Mülkiye’de veya başka bir hayati müessesede bizim arkadaşlarımızın mevcudiyeti, öyle ferdi mecburiyetler şeklinde ele alınıp öyle değerlendirilmemelidir. Yani bunlar gelecek adına bizim o ünitelerde garantimizdir. İstikbale yürümek için, sistemin püf noktalarını keşfedin. Hálá bu sistem devam ediyor. Bu sistem içinde arkadaşlarımız istikbale yürüyeceklerdir. Öyleyse o sistemin püf noktalarını bilmeleri lazım, keşfetmeleri lazım. Aşmaları lazım. Bu da meselenin diğer bir yanıdır.””Kuvvet dengesi olmadığı bir yerde kuvvete başvurmayacaksınız. Teknik-taktik yerinde sizin kalbiniz önemli. Dıştan bizi bazıları korkaklıkla itham edecekler. Fırsat bulup, hep yolunuza devam ediyorsanız, yine orada o esnekliği gösterecek, o eksantriği kullanacak, geriye çekiliyor gibi yapacak, fakat adımlarınızı daha açıp ileriye gideceksiniz. İster Mülkiye’de çalışan arkadaşlarımız olsun, ister Adliye’de çalışan arkadaşlarımız olsun herkes için sözkonusudur bu.”

“Bazı arkadaşlar birtakım cesaretli ruhları cesaretlendirmek, secaatlendirmek, birtakım ruhları heyecanlandırmak için belki kahramanca tavırlara da ihtiyaç vardır, diye düşünebilirler. Fakat ben kuvvet dengesi olmadığım için şahsen o yol yerine, böyle kendi düşüncemi yayma, kendi düşünce sistemim adına varlığı, her tarafı fethetme, ele geçirme yolunu şahsen tercih ederim. Hususiyetle öyle devlet memuru olarak arkadaşlarımız kahramanlık yapamazlar, fuzuli kahramanlık olur. Gereği yoktur o tür şeylerin. O sahada daha verimli nasıl olacaklarsa dinimiz adına, islami düşüncemiz adına. Ne yapabiliyorlarsa, ben ve onları yapmalıdırlar. “

“Anayasal müesseselerdeki kuvveti cephenize çekmeden her adım erken. Kıvama ereceğiniz ana kadar dünyayı sırtınıza alıp, taşıyabilecek güce ulaşacak ana kadar, o kuvveti temsil edeceğiniz şeyler elinizde olacağı ana kadar, Türkiye’deki devlet yapısı ölçüsüne göre bütün anayasal müesseselerdeki kuvveti cephenize çekeceğiz ana kadar her adım erken sayılır. Biliyorumki elinizdeki meyva sularının boş kutularını dışarı çıkarken çöp kutusuna attığınız gibi bu düşünceleri de açık olma yanıyla çöp kutusuna atıp gideceksiniz… “

Şimdi yine doksanlı yıllara dönelim.

Fethullah Gülen’in Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı‘nın 4 Ocak 1996 akşamı Çırağan Sarayındaki ödül törenine.

Aralarında milletvekilleri ve sanatçılar da olmak üzere değişik kesimlerden birçok kişinin katıldığı gecede en çok ilgi gören kişi Fethullah Gülen‘di.

İçlerinde Rıza Akçalı (Çevre eski Bakanı), Melih Gökçek (Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı), Ertuğrul Günay (CHP eski milletvekili), Nail Güreli (Gazeteciler Cemiyeti Başkanı), Hasan Cemal (gazeteci), Orhan Gencebay (ses sanatçısı), Şevket Demirel (işadamı) vb.’nin bulunduğu konuşmacılar Yunus Emre, Ahmet Yesevi ve Mevlâna‘dan alıntılar yaparak, hoşgörüye ilişkin görüşlerini dile getirdi. Medya/TV Programcısı ödülüne Toktamış Ateş ile Abdurrahman Dilipak’ın, Köşe Yazarı Ödülüne Taha Akyol ile Cengiz Çandar’ın, Sanat Ödülüne Barış Manço’nun, Spor Ödülüne Fatih Terim’in, Aile Ödülüne de Perihan Savaş‘ın layık görüldüğü törenin seçkin konukları arasında yerini alan Nail Güreli kadar ödüle layık görülen iki isim de oldukça dikkat çekiciydi.

Müjdat Gezen ve Hayrettin Karaca.

Fethullah Gülen Vakfının Özürlülere Yardım Ödülünü Müjdat Gezen kiminle paylaştı biliyor musunuz ?

– Recep Tayyip Erdoğan ile..

Kaderin cilvesine bakın, bu ödül töreninden 15 yıl sonra Recep Tayyip Erdoğan bir televizyon kanalında sarf ettiği sözler nedeniyle Müjdat Gezen aleyhine açtığı davada Gezen’in 10 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verildi.

Hayrettin Karaca’nın ödülüyse Doğa ve Çevre alanındaydı. Ödül töreninde yer alan Abdullah Gül Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan Başbakan, Cemil Çiçek TBMM Başkanı ve Ertuğrul Günay’da Kültür Bakanıydı yıllar sonra.

Gecenin konukları arasında Mehmet Altan, Hasan Cemal, Zeynep Göğüş, Abdülkadir Aksu, Muhsin Yazıcıoğlu, Mehmet Aydın, Ali Coşkun gibi isimler de dikkat çekiyordu.

Ödül töreninin Fethullah Gülen’in televizyon kanalı Samanyolu TV’den naklen verilmesiyse hiç şaşırtıcı değildi.

Dizi yazının diğer bölümlerinde Fethullah Gülen’e destek verilmesi ve meşrulaştırılması sürecinde Bekir Coşkun, Nail Güreli, Müjdat Gezen, Hayrettin Karaca gibi rol alan diğer şaşırtıcı isimleri mercek altına alacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu