Kaynaklar'dan...

Bir hayat 39 bin dolar mı? SGK’nın ilacını karşılamadığı kanser hastası göz göre göre öldü

kanser-necati-aslan

Bir hayat 39 bin dolar mı?: SGK’nın ilacını karşılamadığı kanser hastası göz göre göre öldü

Adana’da lenf kanseri tedavisi gören 41 yaşındaki Necati Aslan, doktorların üç ay kullanmasını önerdiği, ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) karşılanmayan 39 bin dolarlık kanser ilacını beklerken yaşamını yitirdi.

Seyyar satıcılık yapan ve sosyal güvencesi bulunmayan iki çocuk babası Necati Aslan, 2003’te lenf kanseri teşhisi konuldu. Kemoterapi tedavisi gören adam, geçen ay durumu ağırlaşınca Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Onkoloji bölümüne yatırıldı. Prof.Dr. Selma Paydaş, hastalığın tedavisi için üç ay süreyle kanser ilacı kullanması yönünde rapor verdi.

Sağlık Bakanlığı da, verilen raporu onayladı ancak ilacın 39 bin dolar olması nedeniyle aile SGK’ya başvurdu. SGK ise aynı gün, söz konusu ilacın bedelini karşılamadıklarını belirtti. Tedavisi için son çare olarak görülen ilaçları bekleyen Necati Aslan, bu sabah saatlerinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Ağabeyinin cenazesini alırken isyan eden Murat Aslan, “Yalvardık, yakardık, sesimizi duyuramadık. Paramız yok diye ağabeyim mum gibi eriyip gitti. Bu utanç verici durum ibret olsun. Bir Necati Aslan daha ölmesin. 39 bin dolarmış ödenecek para. Bu para çok para mı? Bir hayat 39 bin dolar mı?” diye sordu.

Ellerinde imkan olup da imkanları esirgeyenlerin vicdanları nasıl rahat edeceğini soran Aslan, “Allah’larından bulsunlar. Nasıl rahat uyuyacaklar merak ediyorum. Biz para pul istemedik, sadece ilaç istedik. Türkiye Cumhuriyeti devleti bu ilacı bulamaz mıydı? Kime ne diyeceğiz?” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. nerde şu devlet sokaga çıkıp bol keseden atmalar ne yazık degilmi şu insanlara ben şunu düşündüm bu nasılsa ölecek ne gerek var o kadar masrafa diye vatandaşa yardımda olmuyorlar bence ailenin başı sag olsun bazılarına işlerine gelene hizmetleri gördük

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu