Kaynaklar'dan...

Bakan tepki gösteren işçi yakınını tenhaya çağırdı

kenaragel

Soma’daki ocakta 2 yeğeni ve 3 komşusu bulunan madenci Ramazan İlteriş (40), Başkan Erdoğan ile Enerji Bakanı’na tepki göstererek “Orada bağırma, burada bağırma. Nerede bağıracağız!” dedi.

Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Kömürleri Yeraltı Kömür İşletmeleri’ne ait kömür ocağında meydana gelen faciada yakınlarını kaybeden vatandaşlar bölgeye giden Başbakan Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldıza tepki gösterdi.

Maden ocağında 2004 yılından beri işçi olarak çalışan Ramazan İlteriş, Başkan Erdoğan’a seslenmek istedi.

Başbakan Erdoğan’ın ocakta yaptığı incelemenin ardından, bölgeden ayrılırken bağırarak sesini duyurmaya çalışan maden işçisi Ramazan İlteriş’i Bakan Yıldız sakinleştirmeye çalıştı. Uzun süre İlteriş’i sakinleştirmeye çalışan Bakan Yıldız, basın mensuplarına da tepki gösterip, çekim yapmamalarını istedi.

Başbakan Erdoğan ile görüşmek istediğini ve kendisine 2 soru soracağını belirterek “Başbakan çıkıp televizyonda diyor ki: ‘2 tane evlat yapın. 3 tane evlat. Biz burada 3 evlat için can verdik. Bir dairenin fiyatı 100 bin lira. Burada ki işçiler 1500 liraya çalışıyor. Burada benim kardeşlerim gitti. Orada bağırma, burada bağırma. Nerede bağıracağız. Ben yıllarca yerin altında çalıştım. Yerin altında kaldım 8 saatte çıktım.” dedi.

İlteriş’in tepkisinin devam etmesi ve kameraların çekim yapmasını gören Bakan Taner Yıldız, “Biz kameralar önünde konuşamıyoruz, gel bir kenarda derdini dinleyeyim” diyerek İlteriş’i kenara çekti. Yıldız, çekim yapan basın mensuplarına da tepki göstererek, “Arkadaşlar bir dakika. Önce birbirimizi anlayalım. Ekran önünde konuşmayalım.” ifadelerini kullandı.

2004 yılından beri ocakta işçi olarak çalıştığını ifade eden Ramazan İlteriş, “3 çocuk yapın diye bas bas bağırıyor. Devlet madenlerinde çalışanlar 3 bin lira maaş alıyor. Buradakiler alıyor 800 lira maaş. Burada kaç kişi gitti? Bunun cevabını sorun. 3 tane komşum vardı daha çıkmadı. 2 de yeğenim var.” diyerek tepkisini gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu